Adwokaci na podsłuchu?

Senatorowie PO chcą pozwolić służbom na podsłuchiwanie adwokatów. Zagraża to m.in. informacjom, które powinny być objęte tajemnicą adwokacką. Chodzi o projekt zmian w ustawie o policji, który przyjęły wczoraj trzy senackie komisje. O sprawie napisał jeden z dzienników.

Przeciwko zapisom projektu protestuje palestra. Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej w liście do premier Ewy Kopacz napisał m.in. że mechanizm wprowadzany przez ustawę jest właściwy dla państw autorytarnych.

Projekt określa procedurę niszczenia materiałów pochodzących z podsłuchów, które zawierają tajemnice zawodowe. Jednak zanim zostaną one zniszczone najpierw funkcjonariusz, a potem prokurator i sąd zapoznają się z nimi.

Poseł Andrzej Jaworski z sejmowej Komisji Sprawiedliwości mówił na antenie Radia Maryja, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

– Taki materiał powinien być natychmiast niszczony, a funkcjonariusz powinien zaniechać dalszego nagrywania, bo na tym właśnie polega tajemnica adwokacka, dziennikarska czy lekarska, żeby w momencie, kiedy zgodnie z prawem takie rozmowy są prowadzone, to żeby one były objęte tajemnicą – podkreśla Poseł Andrzej Jaworski.

Projekt może wejść pod obrady Senatu – zapowiedział przewodniczący komisji ustawodawczej Piotr Zientarski (PO). Senacki projekt ma wykonywać wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. co do pobierania billingów i kontroli operacyjnej prowadzonej przez służby specjalne.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl