fot. flickr.com

MF chce utworzyć Centralną Bazę Rachunków

Resort finansów chce utworzyć Centralną Bazę Rachunków. Projekt ustawy w tej sprawie pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Podstawowym celem ustawy – jak wskazuje ministerstwo – ma być ułatwienie szukania majątku pochodzącego z przestępstw.

Baza miałaby także umożliwiać komornikom i organom egzekucyjnym szybkie uzyskanie pełnej informacji o potencjalnych miejscach przechowywania przez dłużników wartości majątkowych.

W tej perspektywie propozycja jest dobrym rozwiązaniem – ocenia Anna Milewska. Ekonomista zwraca jednak uwagę, że przy tworzeniu takiej bazy konieczne jest stworzenie odpowiednich zabezpieczeń.

– Z punktu widzenia ścigania przestępców, na pewno jest to dobra propozycja. Natomiast jeżeli taki centralny rejestr zostanie stworzony, najistotniejszymi elementami,  będzie stworzenie i wypracowanie odpowiednich narzędzi i zabezpieczeń, aby nie mogły z takiego rejestru korzystać niepowołane osoby z jednej strony a z drugiej strony, żeby było w ten sposób skonstruowany, że tylko i wyłącznie na podstawie bardzo twardych dokumentów, stwierdzających, że ktoś jest przestępcą – można było, że tak powiem, z tego rejestru korzystać – powiedziała Anna Milewska

Resort zapewnia, że Baza ma umożliwiać jedynie sprawne lokalizowanie – w określonego rodzaju przypadkach – rachunku bez możliwości uzyskania informacji o znajdujących się na nim aktywach czy dokonywanych transakcjach.

Informacji zamieszczanych w Centralnej Bazie Rachunków nie będą mogły pozyskiwać podmioty prywatne.

Dane mają być wykorzystywane jedynie na potrzeby realizacji zadań ustawowych np. prokuratury, Policji, CBA czy organów kontroli skarbowej.

RIRM

drukuj