fot. pixabay.com

Sprzedawcy z przychodem ponad 17 mln zł ze sprzedaży detalicznej zapłacą podatek handlowy

Wchodzi w życie podatek handlowy. Płacić go będą sprzedawcy, którzy osiągnęli w danym miesiącu ponad 17 mln zł przychodu ze sprzedaży detalicznej.

Przewidziano także dwie stawki podatku. 0,8 proc. ma być płacone od nadwyżki przychodu powyżej 17 mln zł miesięcznie, ale do kwoty 170 mln zł. Druga stawka to 1,4 proc. od nadwyżki przychodu ze sprzedaży ponad 170 mln zł miesięcznie.

Podatek handlowy nie dotyczy sprzedaży przez internet. Dr Artur Bartoszewicz, ekonomista, ocenia, że wprowadzenie tego podatku nie jest adekwatne do obecnej sytuacji.

– Podatek był tworzony w 2016 r. w zupełnie innych realiach gospodarczych. W międzyczasie doszło do zwiększenia obciążeń branży, m.in. o kwestie podatku cukrowego, opłat związanych z plastikiem, różnego rodzaju opłat mocowych czy innych obciążeń, w tym zakaz handlu w niedzielę. To powoduje, że branża jest dzisiaj zbyt mocno obciążona. Kolejny podatek negatywnie wpłynie na jej rozwój, co może doprowadzić do wzrostu cen dla klientów – zaznacza dr Artur Bartoszewicz.

Pierwotnie podatek miał zacząć obowiązywać od września 2016 roku. Jednak w związku ze sporem w tej sprawie z Komisją Europejską termin wejścia w życie podatku handlowego był przesuwany.

W połowie 2020 r. z powodu epidemii zawieszono pobór podatku do końca 2020 roku.

RIRM

drukuj