fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] S. Horbaczewski: Wysoki koszt pieniądza nie jest tylko i wyłącznie kwestią walki z inflacją, ale również wpływa negatywnie na wzrost gospodarczy

Inercja procesów inflacyjnych jest bardzo silna, czyli pojawianie się lub znikanie, wzrost lub osłabienie inflacji – w zależności od tego, co dzieje się w gospodarce – zawsze następuje z opóźnieniem (…). Musimy pamiętać, iż wysoki koszt pieniądza nie jest tylko i wyłącznie kwestią walki z inflacją, ale również wpływa negatywnie na wzrost gospodarczy, bo wysoki koszt pieniądza nie tylko szkodzi i obniża komfort życia gospodarstw domowych, ale szkodzi także biznesowi – powiedział Sławomir Horbaczewski, ekonomista, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Niemalże cały świat zmaga się z szalejącą inflacją. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazały, że we wrześniu inflacja w Polsce wyniosła aż 17,2 procent.

– Inercja procesów inflacyjnych jest bardzo silna, czyli pojawianie się lub znikanie, wzrost lub osłabienie inflacji – w zależności od tego, co dzieje się w gospodarce – zawsze następuje z opóźnieniem. Proszę zwrócić uwagę, że w tej chwili rzeczywiście mamy do czynienia ze względnie wysoką inflacją, zwłaszcza jeśli porównamy ją do poziomu, który mieliśmy przykładowo rok temu. Za wrzesień bieżącego roku zmierzono 17,2 proc. inflacji, natomiast w zeszłym roku było to 5,9 procent. To duży wzrost. Oczywiście inflacja, co do zasady, powinna występować w gospodarce, ale powinna być ona względnie niska i stabilna, bo wtedy jest korzystna dla gospodarki, dlatego że zapobiega dużej ilości niespodziewanych procesów – mówił ekonomista.

Walkę z inflacją próbuje podejmować Rada Polityki Pieniężnej, która już blisko 20 razy podniosła stopy procentowe. Celem takiego zabiegu jest zmniejszenie ilości pieniądza w obrocie, co korzystnie wpływa na jego realną wartość. Problemem jest z kolei wpompowywanie do gospodarki ogromnej ilości tzw. pustego pieniądza, przed czym eksperci wielokrotnie ostrzegali.

– W najbliższą środę odbędzie się spotkanie decyzyjne RPP, więc powinniśmy wnikliwie obserwować, co się dzieje. To będzie dosyć istotne posiedzenie Rady, bo jej nastawienie zależy również od osób, które ją tworzą (…). W zależności od tego, jakie będzie nastawienie, możemy wnioskować, co się będzie działo w przyszłości, ale musimy zachować pewien dystans. Dodatkowo musimy pamiętać, iż wysoki koszt pieniądza nie jest tylko i wyłącznie kwestią walki z inflacją, ale również wpływa negatywnie na wzrost gospodarczy, bo wysoki koszt pieniądza nie tylko szkodzi i obniża komfort życia gospodarstw domowych, ale szkodzi także biznesowi – podkreślił Sławomir Horbaczewski.

– Dzisiaj mówimy o walce z inflacją poprzez podnoszenie stóp procentowych. W niektórych innych krajach – jaskrawym przykładem jest Turcja, w której jest bardzo wysoka inflacja – mowa jest o tym, że banki centralne wręcz obniżają stopy procentowe, walcząc w ten sposób z inflacją. W ekonomii są różne paradygmaty, czyli punkty wyjścia i prawdy, którymi ekonomiści się kierują – dodał.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że na inflację wpływają także popyt i podaż.

– Obecny wysoki popyt i bardzo słaba podaż są konsekwencją pandemii COVID-19 i unieruchomienia gospodarki na początku 2020 roku. To także ma wpływ na inflację. To jest bardzo, bardzo istotne – zaakcentował.

Ekonomista odniósł się również do programów społecznych prowadzonych przez rząd.

– Moim zdaniem one nie mają negatywnego wpływu na inflację. Są inne, bardziej globalne zjawiska, które powodują, że mamy dzisiaj do czynienia z inflacją. Bardzo mocno poszedłbym w kierunku zmniejszenia regulacji w gospodarce, bo im jest ich mniej, tym łatwiej jest działać, prowadzić działalność gospodarczą – podsumował Sławomir Horbaczewski.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Sławomira Horbaczewskiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl