Płaca minimalna wzrośnie o 100 zł

Płaca minimalna wzrośnie od 1go stycznia do 1850 zł brutto podało Ministerstwo Pracy i Polityki społecznej. To kwota wyższa o 100 zł od tegorocznego minimalnego wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy.

Z kolei minimalne wynagrodzenie osób, które w przyszłym roku rozpoczną pracę, będzie wynosiło 1 480 zł brutto.

Podwyżki są mniejsze niż tego oczekiwali związkowcy – zwraca uwagę rzecznik „Solidarności” Marek Lewandowski.

– Solidarność i pozostałe centrale związkowe, domagały się podwyżki płacy minimalnej o ponad 130 złotych. To jest o tyle istotne, że nasze wyliczenia i nasze symulacje bazowały na tych samych danych co rządowe, uwzględniające to, co ma się wydarzyć w przyszłym roku. Gospodarka się rozwija, pensje rosną, więc ta płaca minimalna, która dzisiaj wydawałoby się nadąża za tymi trendami, za parę miesięcy będzie już nieaktualna, a więc najniższy wzrost minimalnego wynagrodzenia, na jaki wskazywały  związki zawodowe był wyższy od tego, co dzisiaj wprowadza rząd – zaznaczył rzecznik Solidarności Marek Lewandowski.

O 1-go stycznia tego roku płaca minimalna wzrosła w Polsce do 1750 zł z 1680 zł w poprzednim roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl