Zmiany w ustawie medialnej. Ułatwienia dla emerytów

Powszechna opłata audiowizualna w wysokości 10 zł miesięcznie oraz abolicja dla osób  zalegających z abonamentem RTV. Takie rozwiązania ma zawierać projekt ustawy medialnej, nad którym pracuje rząd PiS-u.

Zmiany dotyczące abolicji będą korzystne przede wszystkim dla wielu emerytów. Nowe przepisy mogą wejść w życie w styczniu 2016 roku.

Zaległości z opłatami abonamentowymi to problem wielu Polaków, chcemy zakończyć proceder ściągania „drakońskich kar” – mówi poseł Barbara Bubula, z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Zwolnienia dotyczące zarówno osób po 75 roku życia, jak i tych, które pobierają najniższe renty oraz emerytury obecnie obowiązują i zostaną utrzymane. Cały problem polega na tym, że zanim Sejm w poprzednich kadencjach ustanowił takie prawo, trzeba było zgłosić, że ukończyło się 75 lat. Dopiero wtedy osoba była wyrejestrowana z systemu. Ci, którzy tego nie zrobili, a zaprzestali płacenia – naliczano zaległości w związku z niezgłoszeniem faktu do odpowiedniego urzędu pocztowego. To stanowi problem dużej grupy osób w naszym kraju. Trzeba go w nowej ustawie rozwiązać – powiedziała poseł Barbara Bubula.

Do niepłacenia abonamentu nawoływał były premier Donald Tusk. Podczas jego rządów pojawiły się w tym obszarze problemy.

Osoby starsze, które ukończyły 75 lat są ustawowo zwolnione z opłaty abonamentowej. Do niedawna musiały one jednak składać specjalne deklaracje na poczcie. Kto tego nie zrobił, to mimo tego, że skończył 75 lat nie był zwalniany automatycznie z opłat.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl