fot. PAP/Leszek Szymański

Rząd odpowiedział na wstępną opinię Komisji Weneckiej ws. TK

Rząd Beaty Szydło odpowiedział na projekt opinii Komisji Weneckiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.

Stałe Przedstawicielstwo RP w Strasbourgu przekazało to stanowisko zespołowi Komisji Weneckiej. Ta zajmie się sprawą jutro. W posiedzeniu weźmie udział kilkuosobowa delegacja z Polski. Oficjalną opinię Komisji poznamy najpóźniej w sobotę.

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zewnętrznych Aleksander Stępkowski mówi, że wstępna opinia Komisji Weneckiej w dużej mierze bazuje na jednostronnej wersji wydarzeń przedstawianej przez  prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego.

– Rząd polski będzie odnosił się do poszczególnych zapisów tego projektu opinii Komisji Weneckiej. Będziemy starali się okazać, że stanowisko tak sformułowane nie bierze pod uwagę wielu okoliczności prawnych i faktycznych. Nasza odpowiedź była przygotowana jeszcze przed wydaniem stanowiska sędziów obradujących wczoraj na sali rozpraw Trybunału Konstytucyjnego, w związku z czym nie odnosimy się do tej kwestii, ponieważ nie była ona przedmiotem procedury opiniodawczej ze strony Komisji Weneckiej. Ona oczywiście stanowi ważny kontekst, natomiast nie byliśmy w stanie za bardzo jej uwzględnić – stanowisko musiało być przygotowane wcześniej, chociażby ze względów czasowych – zwraca uwagę wiceminister Aleksander Stępkowski.

Wczoraj TK niejednogłośnie orzekł, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS-u jest niekonstytucyjnych. Zakwestionował m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK oraz możliwość wygaszania mandatu sędziego TK.

To właśnie tej ustawy ma dotyczyć opinia Komisji Weneckiej. O wydanie stanowiska o niej wystąpił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Komisja Wenecka to organ doradczy Rady Europy. Jej opinia najprawdopodobniej zostanie uwzględniona przez Komisję Europejską, która 13 stycznia rozpoczęła wobec Polski procedurę dotyczącą ochrony państwa prawa.

RIRM

drukuj