fot. flickr.com

Polska odpowiedziała KE na opinię ws. praworządności

Polska przekazała Komisji Europejskiej odpowiedź na opinię w sprawie praworządności – poinformowały źródła dyplomatyczne w Brukseli. Według źródeł dokument opisuje prowadzone w polskim parlamencie prace, mające na celu rozwiązanie kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Informuje m.in. o trzech projektach ustaw o TK, które zostały złożone w Sejmie.

Europoseł PiS-u Zbigniew Kuźmiuk ocenia, że argumenty podnoszone przez polski rząd powinny wygasić spór o Trybunał.

Przesyłamy dokument pokazujący, że zakończyły się prace podkomisji dotyczące nowego projektu ustawy, która zostanie uchwalona w najbliższym czasie – najprawdopodobniej do końca lipca. W związku z tym także tzw. orzeczenia Trybunału będą mogły być opublikowane jako historyczne. Pokazujemy również, że jesteśmy otwarci na tych trzech niezaprzysiężonych sędziów. Jeżeli będą wygasały mandaty kolejnym sędziom i jeżeli opozycja zdecyduje się ich zgłosić, to Prawo i Sprawiedliwość ich poprze. Moim zdaniem te wszystkie argumenty powinny wygasić spór o Trybunał – mówi europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

15 czerwca minął dwutygodniowy termin  jaki – według unijnej procedury – miał rząd na przedstawienie swych uwag do przyjętej 1 czerwca opinii KE.

Polski rząd podkreślał wtedy, że Komisja otrzyma odpowiedź w odpowiednim terminie.

RIRM

drukuj