”Program dla Odry 2006” czeka likwidacja

Na skutek zaniedbań koalicji PO-PSL ”Program dla Odry 2006” czeka likwidacja. O sprawie napisał „Nasz Dziennik”. Odra utraciła już IV stopień żeglowności. Polska flota rzeczna natomiast zmuszona jest pływać poza granicami kraju.

Oficjalnym powodem zamknięcia programu są zalecenia KE. Wskazała ona, żeby zrezygnować z sektorowych i regionalnych programów ochrony przeciwpowodziowej i przyjąć jednolitą dla kraju politykę gospodarowania wodami.

W efekcie w 2015 r program zastąpić mają przepisy przejściowe uwzgledniające kontynuację niezakończonych zadań. Pojawią się tzw. Masterplany, a następnie plany gospodarowania wodami.

Poseł i prof. Mariusz Orion Jędrysek, były geolog kraju mówi, że proponowane przez rząd rozwiązania budzą wiele wątpliwości m.in. dot. zasad finansowania tzw. Masterplanów, zaszeregowania pracowników czy przenoszenia majątku ruchomego.

– Chcielibyśmy, żeby były przejrzyste zasady finansowania. Chcemy przede wszystkim wiedzieć czym są tzw. Masterplany. One nie są zdefiniowane w prawie polskim. Rząd chce wydać ponad 4 mld zł w oparciu o coś, co nie jest zdefiniowane w prawie, czyli „hulaj dusza piekła nie ma”. Nie ma możliwości kontroli. Chcą zmienić zaszeregowanie pracowników, w ogóle zrobić czystkę pracowniczą. Pracownicy przechodząc z urzędu wojewódzkiego do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej przenoszą majątek ruchomy praktycznie bez kontroli, a chcemy żeby to się odbywało pod pewną kontrolą. Chodzi bowiem o oprogramowania, o prawa autorskie. To są bardzo skomplikowane sprawy i powinien być nadzór ministra z protokołem. Nawet tego nie ma –zasygnalizował prof. Mariusz Orion Jędrysek.

Problem żeglowności szczególnie dotkliwie odczują mieszkańcy Dorzecza Odry w czasie roztopów, gdy pojawią się problemy z wykorzystaniem lodołamaczy. Warto dodać, że w ramach programu na inwestycje wodne, które miały zapewnić bezpieczeństwo i żeglowności rzeki, rozdysponowano 5,5 z 9 mld zł.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl