Czy obowiązkowe szczepienia są niekonstytucyjne?

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ogłaszanie Programu Szczepień Ochronnych w komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego jest niezgodne z konstytucją. Według TK program ten powinien być publikowany w rozporządzeniu. Trybunał podkreślił, że wyrok nie oznacza zakwestionowania samego obowiązku poddawania się szczepieniom.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ogłaszania Programu Szczepień Ochronnych w komunikacie GIS nie ma wpływu na sam obowiązek poddawania się szczepieniom, odpowiednie rozporządzenie zostanie znowelizowane – przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

„Przede wszystkim za Trybunałem trzeba podkreślić, że wyrok nie ma wpływu na obowiązek szczepień i kalendarz szczepień” – powiedział  rzecznik resortu zdrowia.

„Oczywiście rozporządzenie ministra zdrowia zostanie znowelizowane o wskazane w wyroku elementy, które zostaną przeniesione z komunikatu GIS” – zapowiedział.

Fundacja Życie i Rodzina zgłosiła się do sprawy kasacyjnej kobiety ukaranej grzywną za niezaszczepienie dzieci jako instytucja „przyjaciela sądu”. W opinii prawnej przekazanej Trybunałowi Konstytucyjnemu Fundacja zwraca uwagę, że przymus szczepień łamie zasadę wolności sumienia ze względu na fakt, że do produkcji szczepionek wykorzystuje się linie płodowe z tzw. aborcji.

– Bez zbrodni aborcji nie byłoby tych preparatów, dlatego chcemy, żeby była możliwość sprzeciwu i nieszczepienia dzieci – zaznaczył Krzysztof Kasprzak z Fundacji Życie i Rodzina.

Wskazał, że obowiązek szczepień łamie też wyłączność rodziców do decydowania o swoich dzieciach.

 Tutaj staliśmy na stanowisku wolności sumienia i gwarantowaną przez konstytucję wolności do wychowywania własnych dzieci, bo wszelkie decyzje odnośnie dzieci podejmują rodzice. Jeśli będzie jakaś próba ograniczenia władzy rodzicielskiej, to jest to bardzo niebezpieczne. Widzimy, że na innym polu są podejmowane działania, żeby tę wolność zabezpieczyć na polu wychowania, ale jest też kwestia tego, żeby w aspekcie medycznym nie ograniczać praw rodziców do decydowania o tym, co się będzie z ich dziećmi działo – podkreślał działacz pro-life.

Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z konstytucją uznał art. 17 ust. 11 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Przepis ten zakłada, że Program Szczepień Ochronnych na dany rok ze szczegółowymi wskazaniami terminów i liczby dawek szczepień jest ogłaszany przez Głównego Inspektora Sanitarnego w komunikacie publikowanym w dzienniku urzędowym ministra zdrowia.

W uzasadnieniu wtorkowego rozstrzygnięcia sędzia sprawozdawca Justyn Piskorski podkreślił, że Program Szczepień Ochronnych wskazuje termin wymagalności szczepień ochronnych, liczbę dawek i w konsekwencji wywiera wpływ na obowiązki jednostki. Jak dodał, w ocenie TK „Program Obowiązkowych Szczepień zawiera nowość normatywną w postaci treści nieobecnych ani w ustawie, ani w rozporządzeniu”.

Trybunał zasugerował w pierwszej kolejności zmianę rozporządzenia przez ministra zdrowia.

„Minister zdrowia może rozważyć określenie w drodze rozporządzenia terminów wymagalności obowiązkowych szczepień i liczby dawek poszczególnych szczepień. Powinno to umożliwić osiągnięcie efektu dwutorowej spójności normatywnej” – wskazał sędzia Justyn Piskorski, dodając, że minister może też zamieścić te dane w załączniku do rozporządzenia.

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w pięcioosobowym składzie pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej. W składzie byli też sędziowie: Zbigniew Jędrzejewski, Krystyna Pawłowicz, Bogdan Święczkowski i Justyn Piskorski. Wyrok jest ostateczny.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl