Sikorski: ograniczenia klauzuli sumienia zgodne z konstytucją

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski uznał, że ograniczenia klauzuli sumienia lekarzy są zgodne z konstytucją. Taką opinię wydał dla Trybunału Konstytucyjnego.

Zawód lekarza wiąże się m.in. z ryzykiem konieczności działania wbrew sumieniu – napisał Radosław Sikorski w swoim stanowisku.

Według  niego „obowiązek informowania o możliwości uzyskania świadczenia u innego lekarza nie obciąża sumienia lekarza, ani go nie łamie. Twierdzi, że „pozyskanie informacji przez pacjenta niejako przenosi na niego odpowiedzialność moralną za dalsze działanie”.

Przepisy dotyczące klauzuli sumienia w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty zaskarżyła Naczelna Rada Lekarska, wskazując naruszają ustawę zasadniczą. Nie zgadzamy się z Marszałkiem – podkreślił dr Maciej Hamankiewicz, prezes rady.  

Zdaniem samorządu lekarskiego te zapisy są niezgodne z konstytucją i łamią sumienia tych, którzy chcą uczciwie pracować, a są zmuszani do ujawniania swoich poglądów religijnych – co jest sprzeczne z konstytucją – i łamania swoich przekonań. Marszałek Sejmu Radosław Sikorski podtrzymał dotychczasową linię ustawodawczą Sejmu, nie zgadzając się z poglądami lekarzy. Podkreślam, że pismo wystosował marszałek Sejmu. Mam wrażenie, że jest to jego decyzja, żeby tego typu pismo wystosować i głęboko się z tym pismem nie zgadzamy – powiedział dr Maciej Hamankiewicz.

Stanowisko w tej sprawie ma złożyć jeszcze Prokurator Generalny. Termin rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym nie jest jeszcze znany.

Sprawa klauzuli sumienia stała się głośna po tym jak prof. Bogdan Chazan odmówił zabicia dziecka nienarodzonego – za co stracił stanowisko dyrektora szpitala im. Św. Rodziny w Warszawie.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl