fot. PAP/Marian Zubrzycki

Wicemin. P. Cieplucha: Wyroki Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne i nie do podważenia

Wyroki Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne i są nie do podważenia zarówno w kwestii badania tego, czy jakiś przepis jest zgodny z konstytucją, jak i w materii interpretowania przepisów ustawy zasadniczej. W 2020 r. Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się za ochroną życia od poczęcia. Dzisiaj nie ma możliwości, żeby podważyć rozstrzygnięcie Trybunału. Trzeba by było zmienić konstytucję. Wątpię, żeby ugrupowania, które tworzą dzisiejszą opozycję, były w stanie stworzyć taką większość, żeby zmienić konstytucję w Polsce powiedział Piotr Cieplucha, wiceminister sprawiedliwości, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

KO, Lewica i Trzecia Droga realizuje plan zemsty na PiS. Odrzucili kandydaturę Elżbiety Witek na wicemarszałka Sejmu, a Marka Pęka na wicemarszałka Senatu. Ponadto Sejm nie wybrał do KRS żadnego z kandydatów PiS.

Słyszymy zapowiedzi polityków totalnej (jeszcze) opozycji, że będą dążyć do tego, żeby podważać status sędziów, którzy w ciągu ostatnich lat zaczęli pełnić swoje funkcje. (…) To jest 1/3 środowiska sędziowskiego.  Roczniki z wyżu demograficznego z lat 50. – czyli tego największego boomu – w naturalny sposób przechodzą na emeryturę. Ci nowi sędziowie weszli w ciągu ostatnich lat w miejsce luki pokoleniowej, która się wytworzyła. Jeżeli politycy totalnej opozycji doprowadzą do tego, że jakimś cudem uda się podważyć status sędziów, którzy w ciągu ostatnich ośmiu lat zostali powołani, to dojdzie do sytuacji, że np. sprawy o odszkodowanie mogą być unieważniane. Mamy całą masę innych spraw, również spraw rodzinnych, gdzie te rozstrzygnięcia były konieczne, żeby zapobiec różnego rodzaju tragediom. To doprowadziłoby do kompletnego chaosu w polskim systemie prawnym. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie – mówił Piotr Cieplucha.

Szef klubu KO, Borys Budka zapewnia, że uchwały unieważniające wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego są już gotowe.

Pan Borys Budka nie tylko ukończył prawo, ale też był praktykiem. W Polsce system prawny jest tak skonstruowany, że mamy różny stopień istotności poszczególnych aktów. Najważniejszym aktem prawnym jest konstytucja. (…) Potem mamy ratyfikowane umowy międzynarodowe i na końcu ustawy. To w drodze ustawy reguluje się wszystkie kluczowe kwestie związane z funkcjonowaniem państwa. (…) Nie można aktem niższej rangi regulować tego, co jest uregulowane ustawowo. Borys Budka chciałby, żeby w ten sposób ominąć możliwe weto prezydenckie w różnych sprawach, ale nie da się tego zrobić. Powinniśmy ignorować tego typu uchwały – zauważył wiceminister sprawiedliwości.

Wyroki Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne i są nie do podważenia zarówno  w kwestii badania tego, czy jakiś przepis jest zgodny z konstytucją, jak i w materii interpretowania przepisów ustawy zasadniczej – zaznaczył Piotr Cieplucha.

W 2020 r. Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się za ochroną życia od poczęcia. Dzisiaj nie ma możliwości, żeby podważyć rozstrzygnięcie Trybunału. Trzeba by było zmienić konstytucję. Wątpię, żeby ugrupowania, które tworzą dzisiejszą opozycję, były w stanie stworzyć taką większość, żeby zmienić konstytucję w Polsce. Nie ma możliwości podważenia czy obalenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Taka możliwość była pod rządami Małej Konstytucji, która obowiązywała na początku lat 90tych. Trybunał ma to do siebie, że jest konsekwentny – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z wiceministrem Piotrem Ciepluchą dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl