Zmiany dot. prawa do obrony

Oskarżony o wykroczenie ma prawo do obrońcy nie tylko w czasie procesu, ale też na etapie czynności wyjaśniających. Dziś wchodzi w życie nowelizacji Kodeksu w tej sprawie. Nowela jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. To krok w dobrym kierunku ocenia poseł Arkadiusz Mularczyk.

Trybunał stwierdził, że prawo do obrony nie jest uzależnione od przedstawienia zarzutów popełnienia wykroczenia, ale przysługuje od chwili, gdy muszą zostać podjęte określone czynności wyjaśniające.

Poseł Arkadiusz Mularczyk, wiceszef klubu parlamentarnego Zjednoczonej Prawicy, mówi, że prawo do obrony jest jednym z podstawowych praw obywatela.

– Prawo do obrony w postępowaniu karnym jest prawem, które jest zagwarantowane przez Konstytucję. Jest to prawo, które gwarantuje rzetelny proces. Dobrze, że państwo będzie ponosiło w takich przypadkach koszty prawa do obrony. Oczywiście są takie sytuacje, gdzie stronę stać na wynajęcie adwokata z wyboru. W takich sytuacjach warto zastanowić się, czy w każdej sytuacji państwo powinno finansować koszty obrony. Generalnie jest to jednak krok w dobrym kierunku – stwierdza Arkadiusz Mularczyk.

Obrońcą w sprawie o wykroczenie może być adwokat lub radca prawny. Osoba, której przysługuje prawo do obrony, musi zostać o tym fakcie pouczona jeszcze przed przesłuchaniem albo wraz z wezwaniem do złożenia pisemnych wyjaśnień.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl