W czwartek wyrok TK ws. nowej ustawy o TK

W  czwartek Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok ws. konstytucyjności nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jej rozwiązania zaskarżyli posłowie PO, Nowoczesnej, PSL-u oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wczoraj do grona zaskarżających dołączyła również pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Nie wiadomo jednak, czy wniosek prof. Gersdorf Trybunał Konstytucyjny włączy do tej sprawy. Ogłoszenie wyroku przez pełny skład Trybunału nastąpi po posiedzeniu niejawnym.

Poseł PiS-u Bartłomiej Wróblewski przypomina, że nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym opiera się na przepisach, które obowiązywały w Polsce przez 20 lat.

– Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym uchwalona przez Sejm w lipcu tego roku opiera się w znacznym stopniu na przepisach ustawy, która obowiązywała przez niemal 20 lat. Wydaje mi się, że w związku z tym ocena zasadniczo konstytucyjności nie może budzić żadnych wątpliwości. Pytanie można stawiać co najwyżej odnośnie poszczególnych zapisów tej ustawy. Dlatego ocena Trybunału Konstytucyjnego powinna skupiać się na tej kwestii. Widzimy w ostatnich dniach, że jest bardzo wiele emocji, które nie służą spokojnemu i wyważonemu zbadaniu tej sprawy – mówi poseł Bartłomiej Wróblewski.

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości nowa ustawa ma być odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół Trybunału. Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, natomiast część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.

RIRM

drukuj