fot. PAP

TK bada przepisy o dostępie służb specjalnych do bilingów

Trybunał Konstytucyjny zaczął badać przepisy o dostępie służb specjalnych do bilingów obywateli oraz zasad stosowania przez nie m.in. podsłuchów.

Przez trzy dni pełny skład trybunału będzie obradował nad połączonymi skargami Rzecznik Praw Obywatelskich i Prokuratora Generalnego na przepisy ustaw regulujących działania służb.

Według Rzecznika obecne ustalenia prawne są zbyt szerokie i mogą naruszać konstytucję, w tym, m.in. zasadę ochrony tajemnicy komunikowania się oraz prawo do ochrony życia prywatnego. Prokurator generalny zauważa natomiast, że możliwości kontrolowania obywateli wciąż się poszerzają i tylko zmiana prawa może temu zapobiec.

Sejm wniósł o częściowe uznanie zaskarżonych zapisów za niezgodne z konstytucją. Poseł Jarosław Zieliński z sejmowej komisji spraw wewnętrznych podkreśla, że dostęp do billingów jest obecnie niekontrolowany i służby korzystają z tego nadmiernie.

– Polska stanowi niechlubny przykład na tle krajów unijnych, jeżeli chodzi o tę dziedzinę. W związku z tym wydaje mi się, że nie ma innego wyjścia i innego sposobu na opanowanie tej sytuacji, jak prawna regulacja tego zagadnienia i oczywiście kontrolowanie działań służb, jeżeli chodzi o korzystanie z tej sfery. Wszyscy wiemy doskonale, że z jednej strony służby specjalne muszą mieć pewne możliwości wobec przestępców i osób podejrzanych, z drugiej strony musimy chronić prawa obywatelskie i prawa uczciwych obywateli – mówi Jarosław Zieliński.

Dziś ustawy uprawniają dziesięć służb do uzyskiwania od operatorów danych telekomunikacyjnych, czyli informacji do kogo należy dany numer telefonu komórkowego, wykazów połączeń, danych o lokalizacji telefonu oraz o numeru IP komputera.

 

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj