fot. PAP/Tomasz Gzell

Od jutra zbiórka na budowę pomników: smoleńskiego i L. Kaczyńskiego

Prawo i Sprawiedliwość zainaugurowało zbiórkę publiczną na budowę pomników: prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej w Warszawie. Akcja oficjalnie rozpocznie się jutro w stolicy przy okazji uroczystości kolejnej miesięcznicy narodowej  tragedii.

Początek o godz. 8.00 przed kościołem w okolicach Pałacu Prezydenckiego. Następnie wieczorem pieniądze będą zbierane przed Katedrą św. Jana i na Starym Mieście. Inicjatywa ma się potem rozszerzyć na całą Polskę.

Zgodę o przeprowadzenie zbiórki, o którą ubiegał się społeczny Komitet Budowy Pomników, wydał szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – poinformował poseł PiS Jacek Sasin.

Formalnie od 1 sierpnia możemy taką zbiórkę publiczną już zainicjować i kontynuować. Czekaliśmy jednak te kilka dni, bo chcieliśmy, żeby zbiórka publiczna rozpoczęła się w dniu, który z katastrofą smoleńską wiąże się bezpośrednio. Stąd 10 sierpnia – dzień kolejnej miesięcznicy smoleńskiej – będzie tym dniem, kiedy tę zbiórkę publiczną zaczniemy – powiedział poseł Jacek Sasin.

Oprócz możliwości zakupu cegiełek o wartości m.in 10 zł do nawet 1000 zł, powstało także specjalne konto, na które będzie można wpłacać pieniądze przeznaczone na inwestycje.

Poseł Marek Suski podkreślał społeczny wymiar inicjatywy w którą może się włączyć każdy.

– Ponieważ jest to inicjatywa społeczna, tak, jak pomniki w kilku miastach w Polsce powstały z pieniędzy ze zbiórek publicznych, tutaj tak samo. Chcemy, żeby obywatele, którzy po katastrofie smoleńskiej żywiołowo składali kwiaty, zapalali znicze, domagali się postawienia pomnika na Krakowskim Przedmieściu, dzisiaj włączyli się do tej akcji. Bardzo serdecznie wszystkich państwa prosimy o udział w akcji, o datki i o przyjmowanie tych, myślę bardzo eleganckich, cegiełek, które będą znakiem wsparcia dla naszej akcji – apelował poseł Marek Suski.

28 kwietnia ukonstytuował się społeczny Komitet Budowy Pomników. Obecnie liczy on 70 osób i mogą się przyłączać kolejne.

Zbiórkę będą także prowadzić młodzi wolontariusze.

RIRM

drukuj