Bruksela: wciąż trwają negocjacje UE – Londyn

W Brukseli przedłużają się burzliwe negocjacje w sprawie porozumienia, które może zadecydować o tzw. Brexicie, czyli ewentualnym wystąpieniu Wielkiej Brytanii z unijnej wspólnoty. Kraje członkowskie szukają kompromisu.

Są punkty zbieżne, ale nadal pozostają kwestie do uzgodnienia.

Końca negocjacji na linii Unia Europejska – Londyn nadal nie widać. Cały czas trwają rozmowy wokół spornych kwestii porozumienia. Największe zastrzeżenia budzi indeksacja zasiłków na dzieci. Sporne pozostają także zapisy o skutkach decyzji strefy euro dla krajów bez wspólnej waluty.

Jak zapewnia wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Konrad Szymański, presja czasu i oczekiwań dotyczących zawarcia ostatecznego porozumienia nie wpłynie na zmiany fundamentalnych kwestii dla Polski.

– Mamy poczucie, że powinniśmy zawrzeć porozumienie. To jest oczywiste chociażby z tego powodu, aby na skutek wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie pozbawić praw wszystkich pracujących na wyspach Polaków. To jest stawka, która jest też w tej grze. To jest największa grupa osób, których prawa są dzisiaj za sprawą Brexitu zagrożone w największym stopniu. Pamiętamy o tym, ale pamiętając chcemy ukształtować każdy, najbardziej detaliczny element tego porozumienia w taki sposób, aby on był do obrony, aby był w oczywisty sposób sprawiedliwy, proporcjonalny, właściwie ukształtowany, aby dawał gwarancję. I to jest dzisiaj przedmiotem dość detalicznych uzgodnień – podkreśla wiceminister Konrad Szymański.

Niewykluczone, że ewentualne porozumienie z Wielką Brytanią zapadnie późnym wieczorem albo jutro.

RIRM

drukuj