Suwerenność Polski zagrożona

Opozycja protestuje przeciwko wzmacnianiu komisji śledczych Parlamentu Europejskiego. W UE trwają właśnie prace nad nowym rozporządzeniem w tej sprawie.

– Państwa członkowskie lepiej i sprawniej poprowadzą śledztwa i nie ma potrzeby przekazywania uprawnień państwowych wyżej. To kolejna próba ograniczania naszej suwerenności – akcentuje poseł i konstytucjonalista prof. Krystyna Pawłowicz.

Ponadto jak mówi posłanka PiS zwiększenie kompetencji komisji śledczych PE narusza zasadę podziału władz, a sama instytucja PE nie jest przewidziana do wykonywania funkcji politycznych. Tym samym nowe przepisy będą stanowić swoistą „kładkę” ponad suwerennością państwa członkowskiego UE.

– Projekt ustawy, który ma polegać na wzmocnieniu uprawnień komisji śledczej Parlamentu Europejskiego tzn. przyznać takie kompetencje, jakie tworzyłyby w komisji śledczej PE organy supernadzoru nad każdym państwem. Dlatego że z pominięciem obowiązujących przepisów prawa i reguł w danym państwie – tutaj mówiliśmy o Polsce – takie podmioty miałyby prawo do wszechstronnej ingerencji i penetracji żądania wszelkich informacji, wejścia do wszelkich urzędów z pominięciem suwerenności państwa polskiego. Można tutaj zdobywać informacje dotyczące gospodarki i polityki, różnych obszarów życia. To jest skandaliczne – powiedziała prof. Krystyna Pawłowicz.

Wypowiedź prof. Krystyny Pawłowicz:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj