fot. pixabay.com

Wielka Brytania nadal nie uzgodniła porozumienia z Unią Europejską w sprawie brexitu

Niespełna miesiąc pozostał do końca okresu przejściowego w relacjach pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Porozumienia w tej sprawie wciąż nie ma.

Wielka Brytania nadal nie wypracowała porozumienia z Unią Europejską w sprawie wzajemnych relacji po brexicie. Oznacza to, że brexit bez umowy nadchodzi wielkimi krokami.

– Wciąż mamy sytuację patową. Nie ma porozumienia, które regulowałoby relacje po wygaśnięciu okresu przejściowego – podkreślił Jarosław Komorniczak, politolog.

W trakcie procesu przejściowego również nie nastąpiły zmiany w rozmowach pomiędzy UE a Wielką Brytanią. Jednym z powodów jest pandemia koronawirusa, jednak wypracowanie umowy powinno być teraz kluczowe. W przeciwnym razie wszystkie państwa UE odczują straty poniesione twardym brexitem.

– Po 1 stycznia 2021 roku znajdziemy się na kompletnym terra incognita. Relacje pomiędzy UE a Wielką Brytanią ustaną. UK będzie traktowane jako państwo trzecie. To będzie się przekładało na wiele utrudnień, zwłaszcza dla przedsiębiorców –  powiedział Jarosław Komorniczak.

Ten problem już podnoszą francuscy rybacy, którzy obawiają się, że bez konkretnej umowy nie będą mogli łowić na wodach brytyjskich.

– Jesteśmy oddaleni o 17 mil morskich od granicy Wielkiej Brytanii. To naprawdę blisko, więc dostęp do ich wód jest dla nas absolutnie niezbędny. To jest priorytet. Potrzebujemy tej umowy, bo jeśli jej nie będzie, dla wielu flot oznaczać to będzie pewną śmierć – stwierdził Olivier Lepretre, przewodniczący regionalnego komitetu rybackiego we Francji.

Negocjacje wciąż trwają, jednak wszystko wskazuje na to, że UE nie zda egzaminu w sprawie brexitu.

TV Trwam News

drukuj