fot. pixabay.com

Trwa nabór podmiotów leczniczych do udziału w narodowym programie szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2

Podmioty lecznicze od dzisiaj mogą się zgłaszać do udziału w narodowym programie szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2. 15 grudnia ma się pojawić informacja o wszystkich zgłoszonych punktach, w których będzie można się zaszczepić. Rząd szacuje, że będzie ich około 8 tys. w całym kraju. W tej operacji weźmie udział 40-50 tys. personelu medycznego.

W KPRM odbyła się dziś konferencja podczas której m.in. Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, oraz Adam Niedzielski, minister zdrowia, przedstawili założenia strategii szczepień.

Michał Dworczyk poinformował o tym, iż punkty szczepień będą w każdej gminie. Przynajmniej jeden z nich, w każdej z gmin, będzie punktem mobilnym.

– Dzisiaj rusza możliwość zgłaszania się przed podmioty lecznicze, które chcą brać udział w narodowym programie szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Deklaracje znajdują się na stronie internetowej [tutaj]. Na stronie prowadzonej przez NFZ znajdują się wszystkie warunki, informacje, jakie muszą spełnić podmioty lecznicze, które chcą wziąć udział w programie szczepień. Przez najbliższe 7 dni, do 11 grudnia, zgłoszenia można składać – powiedział Michał Dworczyk.

Kwalifikację do szczepienia na koronawirusa będzie mógł przeprowadzić każdy lekarz mający prawo wykonywania zawodu na terenie Polski. Aby placówka mogła wejść do programu, musi m.in. mieć potencjał do wykonania 180 szczepień tygodniowo.

Minister zdrowia poinformował, że będzie standardowa ankieta kwalifikująca na szczepienia przeciwko COVID-19. Znajdą się w niej pytania o przeciwskazania wskazane przez producenta szczepionki.

Szczepionka na koronawirusa – jak zakłada rząd – będzie dostępna w styczniu. Efekty szczepień mają pojawić się po 6 tygodniach.

RIRM

drukuj