fot. PAP/Tomasz Gzell

M. Morawiecki: Chcemy zająć się walką z innymi chorobami, nie tylko z COVID-19

Chcemy zająć się walką z chorobami serca, chorobami onkologicznymi i cukrzycą, nie tylko z COVID-19 – powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki w czasie inauguracyjnego posiedzenia Rady ds. COVID-19. Dodał, że zajmie się ona też tematem kondycji psychicznej dzieci i młodzieży.

W Radzie ds. COVID-19 zasiadać będą m.in. specjalista ds. chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban, konsultantka mazowiecka z zakresu onkologii klinicznej dr Beata Jagielska, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka dr Marek Migdał, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr Mariusz Andrzejewski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak i prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

W czasie inauguracyjnego spotkania Rady ds. COVID-19, które rozpoczęło się w Warszawie, premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że konsekwencje pandemii COVID-19 będą odczuwane nie tylko w tym roku.

„Jestem przekonany, że konsekwencje zostaną na dłużej. Mają charakter w dużym stopniu związany z medycyną, ze służbą zdrowia, ale przecież nie tylko. One mają ogromny wpływ na edukację, na funkcjonowanie gospodarki, na sprawy społeczne, na psychikę dzieci, młodzieży i dorosłych” – zwracał uwagę premier.

Mówił, że to są tematy, które będą miały charakter priorytetowy.

„I stąd też poszerzenie kompetencyjne całej Rady ds. COVID-19 na sugestię pana przewodniczącego prof. Andrzeja Horbana, ministra Adam Niedzielskiego, ministra Waldemara Kraski” – wskazał szef rządu.

Podkreślił, że sytuacja jest wyjątkowa.

„Jesteśmy poddawani różnego rodzaju presjom społecznym, publicznym tych, którzy z jednej lub z drugiej strony mają taki a nie inny pogląd na to, czy należy akurat właśnie luzować różnego rodzaju obostrzenia, czy należy może postępować inaczej” – zaznaczył premier.

Mateusz Morawiecki akcentował, że w „pewnym konflikcie stoją ze sobą z jednej strony racje medyczne, racje służby zdrowia, które mają wspólny mianownik pod nazwą prawda (…), i po drugiej stronie z kolei oczekiwania, które mają wspólny mianownik o charakterze, czy pod nazwą wolność”. Wyjaśnił, że w tym drugim aspekcie „ludzie uważają, że mogą po prostu robić to, co uważają za właściwe”.

Szef rządu zaznaczył, że pojednanie tych dwóch wartości przyświecało rządowi od dwóch lat walki z epidemią.

Jak stwierdził, dwa lata walki z koronawirusem nauczyły nas, że „nie ma i nie będzie żadnych prostych rozwiązań”.

„Musimy jednocześnie adresować i jednocześnie zajmować się tematami dotyczącymi służby zdrowia i (…) zwrócić uwagę w szczególności na to, co ucierpiało, a więc wszystkie inne rodzaje zabiegów i leczenie innych chorób, które w czasie COVID-19 zeszły na drugi plan (…). Chcemy w jak najszybszy sposób, aby jednocześnie nie zapominając o wyzwaniach COVID-19, zaadresować je, zaadresować wszystkie inne choroby zgodnie z naszymi dotychczasowymi planami, uwzględniającymi walkę z chorobami serca, chorobami onkologicznymi, cukrzycą – to te główne schorzenia, które trapią polskie społeczeństwo” – wskazał.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że COVID-19 odcisnął ogromne piętno na kondycji psychicznej dzieci i młodzieży.

„Te lockdowny, ta praca online w systemie edukacji na pewno bardzo negatywnie odłożyła się na naszych dzieciach, młodzieży, na osobach uczących się” – mówił i wyraził nadzieję, że Rada poświęci część czasu również temu zagadnieniu.

„Wiadomo, że lekarstwo nie może być gorsze od choroby. Wiemy, że dzisiaj jest bardzo łatwo podjąć jakieś decyzje, których za chwilę możemy żałować” – mówił.

W ocenie premiera koronawirus może zniknąć wkrótce z mediów, ale koronawirus nadal będzie dla nas wyzwaniem.

„W związku z tym nie może zniknąć z horyzontalnej strategii państwa polskiego” – dodał.

Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku, że pandemia się zmienia, a wraz z nią ewoluują główne zadania i cele, które stoją przed Radą ds. COVID-19.

„Konsekwencje pandemii są w dużym stopniu związane z medycyną, ale mają ogromny wpływ na edukację, funkcjonowanie gospodarki, sprawy społeczne i na psychikę dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Dlatego też poszerzyliśmy kompetencje całej Rady ds. COVID-19. Wierzę, że będzie miała ona fundamentalne znaczenie w wypracowaniu najlepszych rozwiązań dla funkcjonowania wszystkich obszarów państwa” – podkreślił szef polskiego rządu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl