fot. PAP/Paweł Supernak

Rząd przyjął projekt nowelizacji budżetu

Rząd przyjął projekt nowelizacji budżetu oraz ustawy okołobudżetowej na ten rok – poinformował premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady Ministrów. Jak wyjaśnił, rewizja budżetu ma na celu realizację dodatkowych zobowiązań, które zaistniały w ciągu roku.

Nowelizacja budżetu zakłada wzrost wydatków o ponad 20 mld zł. Deficyt wzrośnie tym samym o 24 mld złotych i wyniesie 92 mld złotych.

– Dokonaliśmy rewizji ustawy budżetowej po to, aby przeprowadzić dodatkowe nasze zobowiązania które zaistniały w trakcie roku – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Te zobowiązania to m.in. zapowiedzi, jakie padły w czasie konwencji programowej.

– Finanse Polski są stabilne, ale jednocześnie konieczna jest odpowiedź na wyzwania społeczne, na wyzwania związane z bezpieczeństwem Polski, polskich rodzin – mówiła minister finansów, Magdalena Rzeczkowska.

Nowe zobowiązania to także realizacja porozumień z „Solidarnością”, wsparcie dla rolników, czy też większe wydatki na obronność. W noweli znalazły się nowe pieniądze dla nauczycieli i innych pracowników budżetówki.

– Pracownicy państwowej sfery budżetowej, pracownicy oświaty, otrzymają dodatkowe wynagrodzenie liczone od lipca do końca roku, wypłacane jednorazowo. Takie było uzgodnienie ze związkami zawodowymi. Przedłużamy również emerytury pomostowe, odmrażamy podstawę naliczania świadczeń socjalnych dla pracowników budżetówki, nauczycieli oraz dla emerytów i rencistów służb mundurowych. Od 1 lipca będzie to ponad 5100 złotych, odmrożona podstawa zamiast dotychczasowych 4434 zł. I 1125 zł dla każdego nauczyciela – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Nauczyciele oczekują jednak systemowego wzrostu wynagrodzeń – przyznał dyrektor jednej z wrocławskich szkół, Andrzej Dunajski.

 – Jednorazowa, okazjonalna nagroda na pewno sprawi przyjemność nauczycielom, natomiast nie rozwiąże problemów niskich płac w sektorze edukacyjnym i nie spowoduje napływu nowych nauczycieli do szkół – tłumaczył Andrzej Dunajski.

Minister Magdalena Rzeczkowska powiedziała, że bardzo ważnym elementem nowelizacji ustawy budżetowej na ten rok jest także wsparcie samorządów.

 – Przekazujemy w ramach nowelizacji kwotę ponad 14 mld złotych na zapewnienie zrównoważonego rozwoju jednostek samorządu terytorialnego. To są środki, które zasilą subwencję ogólną, w związku z tym mogą być swobodnie dysponowane przez samorządy – wskazała Magdalena Rzeczkowska.

Nowela budżetu zawiera także korektę wzrostu PKB.

– Fundamenty polskiej gospodarki są stabilne i bardzo odporne na kryzysy – przekonywała Magdalena Rzeczkowska.

 Przyznała jednak, że nie uda się nie uda się osiągnąć zakładanych 1,7 procent.

 – Mamy szansę osiągnąć ten 1 proc., a nawet powyżej 1 proc. – wskazała minister finansów.

 Wzrost deficytu o 24 mld złotych nie doprowadzi do nadmiernego zadłużenia państwa. Wciąż jesteśmy bowiem daleko od granicy zadłużenia 50 procent PKB – podkreśliła prof. Grażyna Ancyparowicz.

– Nasze zadłużenie jest na poziomie niespełna 49 proc. w stosunku do PKB, a 1 proc. od dwóch bilonów zł – proszę policzyć, co to jest te 24 mld zł? W ujęciu statystycznym to kwota niewiele znacząca, natomiast bardzo ważna z punktu widzenia polityki społecznej – stwierdziła prof. Grażyna Ancyparowicz.

 Rząd negocjuje także z „Solidarnością” tzw. emerytury stażowe, czyli obniżenie wieku emerytalnego w oparciu o staż pracy. W założeniach budżetu przyjęto 12 proc. średniorocznej inflacji wobec planowanych 9,8 procent. Na koniec roku rząd prognozuje, że inflacja osiągnie jednocyfrowy wynik.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl