fot. PAP/Leszek Szymański

Premier M. Morawiecki przedstawił szczegóły tarczy antyinflacyjnej

Rząd przedstawił szczegóły tarczy antyinflacyjnej. Składają się na nią m.in. obniżka cen paliw, stawki VAT na energię elektryczną i gaz oraz dodatek osłonowy. O szczegółach poinformowali na wspólnej konferencji premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Szef rządu zapowiedział, że od 20 grudnia na pięć miesięcy rząd wdroży obniżkę cen paliw, m.in. poprzez zmniejszenie wysokości akcyzy. W efekcie w najbliższych tygodniach paliwa powinny stanieć o 20-30 gr za litr.

Od stycznia na trzy miesiące ma zostać obniżony podatek VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. oraz obniżona zostanie stawka VAT na energię elektryczną. Mateusz Morawiecki zapowiedział też specjalny dodatek kompensacyjny dla rodzin w związku z rosnącymi cenami żywności.

– Dodatek osłonowy będzie o wartości od 400 do ponad 1000 zł, w zależności od liczebności gospodarstwa domowego. (…) Dodatek będzie wypłacany w dwóch ratach w 2022 r., żeby zakumulować drobne sumy, które przekładają się na wyższe koszty codziennych zakupów – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu poinformował, że z dodatku skorzysta ponad 5 mln gospodarstw domowych. Przekazał też, że łącznie wszystkie działania antyinflacyjne to koszt ok. 10 mld złotych.

RIRM

drukuj