fot. https://pixabay.com

Prokuratura: zatrzymana przez CBA „księgowa” mafii paliwowej to Irmina W.

Zatrzymana przez Centralne Biuro Antykorupcyjne na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku kobieta, która miała być „księgową” mafii paliwowej, to Irmina W. – poinformował dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Prokuratura wniosła do sądu o trzymiesięczne aresztowanie kobiety.

Druga zatrzymana w środę przez CBA osoba – mężczyzna, który miał działać na rzecz mafii paliwowej – to Tomasz S. – wynika z informacji PK. Wobec niego prokurator zastosował 20 tys. zł. poręczenia majątkowego i dozór policji.

To kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym tej grupy wyłudzającej VAT przy obrocie paliwami. Grupa działała na terenie Polski w latach 2014-2016.

Wcześniej wydział komunikacji społecznej Biura podał, że zatrzymanej przez funkcjonariuszy z łódzkiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego kobiecie zarzucono uszczuplenie należności z podatku VAT od paliw na co najmniej 109 mln zł.

„Irmina W. w latach 2015–2016 w ramach grupy przestępczej zajmowała się obsługą księgową dwóch spółek z ograniczona odpowiedzialnością. Nierzetelnie prowadząc księgi podatkowe i ewidencjonując fikcyjne faktury VAT doprowadziła do uszczuplenia należności z tytułu podatku od towarów i usług w kwocie ponad 109 mln zł” – podał dział prasowy PK.

Według śledczych zatrzymany mężczyzna w czerwcu i lipcu 2016 r. nakłonił do założenia firmy jedną z osób. S. miał potem przekazać wszelką dokumentację i dostęp do rachunków bankowych tej firmy osobom działającym w ramach zorganizowanej grupy przestępczej – podała prokuratura, powołując się na wyniki śledztwa. Zatrzymany umożliwił przez to wykorzystanie firmy w łańcuchu przedsiębiorstw uszczuplających VAT.

Do tej pory w tym śledztwie łącznie zarzuty usłyszało ponad 190 osób – zaznaczył wydział komunikacji społecznej CBA.

Prokuratura podała, że na różnych etapach śledztwa wobec tej grupy areszt zastosowano wobec 37 osób – obecnie pięć z nich nadal jest w areszcie. Poręczenia majątkowe wyniosły ponad 5 mln zł, a oprócz tego zabezpieczono majątek domniemanych sprawców – również w ramach tzw. konfiskaty rozszerzonej – na ponad 20 mln zł.

„Zajęte zostały nieruchomości i ruchomości, w kraju i za granicą, w tym cztery luksusowe samochody sportowe wartości około 2,8 mln zł, a także środki pieniężne w gotówce i na lokacie bankowej oraz udziały w spółkach” – podał dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl