fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Podsumowanie rządowej pomocy w związku z COVID-19

Do tej pory na wsparcie dla polskich firm w dobie pandemii rząd przekazał ponad 182 mld zł. Udało się zabezpieczyć ponad 6 mln miejsc pracy. Minister rodziny i polityki społecznej wraz z szefem Polskiego Funduszu Rozwoju podsumowali dotychczasową pomoc rządową.

Już wkrótce minie rok od pierwszego lockdownu, czyli zamknięcia polskiej gospodarki. Pierwsze środki z tzw. tarczy antykryzysowej uruchomiono już na początku kwietnia. Później były kolejne edycje tarczy antykryzysowej, a także tarcza branżowa oraz dwie edycje tarczy PFR.

Jesteśmy na trzecim miejscu w Unii Europejskiej pod względem przekazywanego wsparcia w relacji do PKB. Polska przeznacza na pomoc firmom 9 proc. Produktu Krajowego Brutto. Bardziej pomagają tylko Dania i Austria.

Na bieżąco rozmawiamy z przedsiębiorcami. Kwestie gospodarcze są poruszane podczas kolejnych posiedzeń Zespołu Zarządzania Kryzysowego – zaznacza Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

– Ratowanie miejsc pracy, zdrowia i życia Polaków jest priorytetem dla naszego rządu. Wsparcie było dedykowane dla wszystkich branż. Gospodarka została zamknięta, ale tylko w grudniu i styczniu na ratowanie miejsc pracy wypłaconych zostało ponad 22 mld zł – mówi Marlena Maląg.

Podstawowe narzędzia wsparcia przedsiębiorców to świadczenie postojowe, zwolnienie ze składek ZUS, mikropożyczki, a także dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników.

Istotnym elementem walki z koronakryzysem jest tarcza samorządowa. Ponad 12 mld zł trafi do samorządów na realizację określonych zadań, które są potrzebne w lokalnej społeczności.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl