fot. PAP/EPA

Australia: Strażakom udało się opanować pożar zagrażający Perth

Australijscy strażacy zdołali powstrzymać rozprzestrzenianie się pożaru lasów pod Perth w Australii Zachodniej – poinformowały władze tego stanu. Pożar pochłonął co najmniej 81 domów na przedmieściach czwartego co do wielkości miasta Australii.

Mark McGowan,  premier Australii Zachodniej, oznajmił, że straży pożarnej udało się opanować największy z siedmiu pożarów, lecz silny wiatr stwarza ryzyko ponownego pogorszenia się sytuacji. W czwartek zaobserwowano też wybuch nowego pożaru, jednak służby szybko zareagowały, by powstrzymać płomienie.

Nadzieję na powstrzymanie pożarów dają jednak prognozy obfitych opadów, które wcześniej wywołały powodzie w północnej części stanu.

Trwające od poniedziałku pożary zniszczyły co najmniej 81 domów oraz 10 tys. hektarów ziemi na północnych przedmieściach ponad 2-milionowej stolicy stanu. W akcji brało udział ponad 500 strażaków, lecz mimo kilku obrażeń obyło się bez ofiar śmiertelnych, co jak zauważył McGowan, jest „niezwykłe, biorąc pod uwagę intensywność pożarów”. Ponad 800 domów pozostaje bez prądu.

Pożar wybuchł dzień po ogłoszeniu w Perth tygodniowego lockdownu spowodowanego wykryciem pierwszej od 10 miesięcy infekcji koronawirusem u pracownika hotelu dla osób odbywających kwarantannę.

Ubiegłego lata, które było jednym z najgorszych w historii kraju, w Australii Zachodniej spłonął obszar o powierzchni ponad 3,5 mln hektarów. Ucierpiała ona jednak mniej niż wschodnie stany, gdzie łącznie pożary strawiły ponad 15 mln ha.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl