Australia: Pożar buszu na południu, trwa walka z czasem

Australijscy strażacy walczą w poniedziałek z pożarami buszu szalejącymi w okolicach miasta Adelaide, na południu kraju, przed spodziewanym w środę powrotem upałów – poinformowały władze.

Z pożarem, który wybuchł w piątek, walczy ponad 500 strażaków. Policja poinformowała, że co najmniej 29 osób, w większości strażacy, zostało lekko rannych.

Od niedzieli spadły nieco temperatury, a wiatr zelżał, co sprzyja akcji gaśniczej. Korzystniejsze warunki mają się utrzymać do wtorku, po czym temperatura może z powrotem sięgnąć 38 stopni Celsjusza – ostrzegają służby meteorologiczne.

„Naprawdę walczymy z czasem, żeby jak najbardziej opanować sytuację przed nastaniem bardziej upalnej pogody i silniejszego wiatru w drugiej części tygodnia” – oświadczył premier stanu Australia Południowa Jay Weatherill.

Na wzgórzach na wschód od miasta ogień zniszczył zapewne ponad 30 domów. Spłonęło prawie 13 tys. hektarów roślinności, a żywioł w dalszym ciągu zagraża domom. Region, który zmaga się z ogniem, jest znany z rolnictwa i uprawy winorośli; liczy ok. 40 tys. mieszkańców.

Władze twierdzą, że to najpoważniejsza na tym terenie sytuacja od pożarów buszu w 1983 roku; zginęło wówczas 75 ludzi.

 

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl