fot. PAP/Jakub Szymczuk

Para prezydencka spotkała się z australijską Polonią w Sydney

Para prezydencka spotkała się z Polonią w Sydney. To drugi ważny punkt trzeciego dnia wizyty w Australii. Wcześniej prezydent RP Andrzej Duda, rozmawiał z premierem i gubernatorem generalnym tego kraju. 

Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego podczas spotkania z Polonią podkreślał jej zasługi w krzewieniu i podtrzymywaniu wiary, tradycji i kultury RP. W wystąpieniu skierowanym do rodaków prezydent Andrzej Duda mówił o historii powstawania polskiej społeczności w Australii.

Jak wskazał, była ona związana m.in. z emigracją po kolejnych powstaniach narodowych, prześladowaniach ruchu niepodległościowego w XIX wieku, a także z wydarzeniami w trakcie II wojny światowej czy represjami wobec ludzi „Solidarności” w latach 80.

Prezydent RP podkreślał też, jak ważne są dla niego spotkania z Polonią i zachęcał do powrotów do Ojczyzny.

– Jestem tutaj, żeby Was uścisnąć na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale jestem też po to, żeby Wam podziękować. Chciałem podziękować tym, którzy tu, w Australii, wychowują naszą polską młodzież. Chciałem podziękować tym, którzy prowadzą polskie szkoły, tym, którzy prowadzą zajęcia dla dzieci, czyli nauczycielom. Tym, którzy w tym zakresie współdziałają. Chciałem podziękować rodzicom i młodzieży, bo to dodatkowy, obok zwykłej szkoły i innych zajęć, czas, który poświęcacie, by pozostać w polskości – powiedział Andrzej Duda.

We wtorek prezydent Andrzej Duda będzie uczestniczył m.in. w inauguracji polsko-australijskiego Forum Ekonomicznego, a także w otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego spotka się też z inwestorami oraz z gubernatorem stanu Nowa Południowa Walia.

RIRM

drukuj