fot. twitter.com/MRPiPS_GOV_PL

[TYLKO U NAS] M. Maląg: Na koniec roku może być ponad 1,4 mln osób bezrobotnych, ale jest za wcześnie na określenie grudniowej stopy bezrobocia. Jesteśmy gotowi na mechanizmy wsparcia

Wiadomo, że bezrobocie będzie wzrastało. Na chwilę obecną liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosi co najmniej 920 tysięcy. Z szacunków analiz, które prowadzimy, widzimy, że na koniec roku może to być ponad 1,4 mln osób, czyli ok. 10 procent. Natomiast dzisiaj jest jeszcze za wcześnie, aby powiedzieć, jak będzie wyglądała w grudniu stopa bezrobocia. Jesteśmy gotowi na mechanizmy wsparcia – powiedziała w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam minister pracy, rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek pakiet ustaw, które wprowadzają tzw. tarczę antykryzysową. Minister Marlena Maląg zaznaczyła, że „to wsparcie ma służyć przede wszystkim polskim rodzinom”.

– Ma ochronić rynek pracy. Nie zapomnieliśmy więc o osobach, które są na umowie-zleceniu, umowach o dzieło. Tutaj mamy tzw. „postojowe”. Oczywiście, rząd cały czas analizuje sytuację. Będą podejmowane działania wyprzedzające, abyśmy przede wszystkim wsparli pracodawców, pracowników, rodziny – oświadczyła szefowa resortu pracy.

Rząd podkreśla, że chce bronić miejsc pracy. Polska jest w czołówce najniższego bezrobocia w Europie. Według Eurostatu, w lutym wynosiło ono w naszym kraju niespełna 3 procent. Inne dane mówią o 5,5 proc. bezrobocia. Obecnie firmy deklarują, że będą chciały ograniczać zatrudnienie.

– Wiadomo, że bezrobocie będzie wzrastało. Na chwilę obecną liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosi co najmniej 920 tysięcy. Z szacunków analiz, które prowadzimy, widzimy, że na koniec roku może to być ponad 1,4 mln osób, czyli ok. 10 procent. Natomiast dzisiaj jest jeszcze za wcześnie, aby powiedzieć, jak będzie wyglądała w grudniu stopa bezrobocia. Jesteśmy gotowi na mechanizmy wsparcia – zapewniła minister Marlena Maląg.

Część przedsiębiorców komentując kwestię pomocy, mówi m.in., że pożyczka 5 tys. zł wystarczy jedynie na pokrycie bieżących zobowiązań. Mamy jednak zapowiedź trudnej sytuacji, która będzie utrzymywać się przez kilka miesięcy.

– Pakiet pomocy dla najmniejszych jest szerszy. Poza mikropożyczkami do 5 tys., taki przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia ze składki ZUS na 3 miesiące. Są też wsparcia dedykowane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a więc dofinansowania 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Te formy wsparcia można łączyć. Będziemy obserwować. Rząd pracuje nad kolejnymi propozycjami, ale wszystko wymaga analizy i wprowadzania ewentualnych zmian – podkreśliła  szefowa resortu pracy, rodziny i polityki społecznej.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl