fot. twitter.com/MarlenaMalag

M. Maląg: Ratowanie miejsc pracy to priorytet rządu

Ratowanie miejsc pracy jest priorytetem rządu. Wydaliśmy na ten cel ponad 130 mld zł – powiedziała we wtorek w Gdyni podczas III Forum Wizja Rozwoju minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

„Dziś, kiedy przychodzi moment podsumowania, a z drugiej przygotowania się do jesieni, gdzie możemy spodziewać się kolejnych zachorowań i zderzenia jeszcze z epidemią grypy, możemy wyraźnie powiedzieć, że te mechanizmy zostały dobrze przygotowane. I te mechanizmy ochroniły miejsca pracy, o czym świadczy sytuacja na rynku pracy. Stopa bezrobocia to za miesiąc lipiec 6,1 proc. Taki sam wskaźnik był też w czerwcu, a więc widzimy, że te mechanizmy działają” – mówiła Marlena Maląg.

W kontekście ochrony miejsc pracy minister mówiła też o bonie turystycznym. Poinformowała, że złożono ponad 800 tys. wniosków na kwotę prawie 700 mln zł.

„Ponad 100 mln zł zostało już wydatkowanych. Swoje usługi w tym programie oferuje ponad 16 tys. firm” – dodała.

Marlena Maląg podkreśliła, że rząd pracuje też nad strategią demograficzną.

„Na jesieni tego roku będziemy gotowi do pokazania strategii demograficznej na co najmniej 30 lat, która będzie wspierać polskie rodziny. I przede wszystkim będzie pomagać podjąć młodym rodzicom decyzję, aby w rodzinie rodziło się więcej dzieci” – zapowiedziała.

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej podsumowała też m.in. program 500 plus.

„Ponad 115 mld zł trafiło do polskich rodzin, aby podnieść godność polskiej rodziny. Twarde dane o tym przekonują i świadczą: skrajne ubóstwo spadło, również zagrożenie ubóstwem w polskich rodzinach spada. I ten spadek jest bardzo duży, największy w Europie, a więc to są dobrze zainwestowane pieniądze” – oceniła.

Jako jeden z instrumentów wsparcia polskich rodzin Marlena Maląg wymieniła też program „Dobry start”, czyli 300 zł na wyprawkę szkolną, obejmujący ok. 4,5 mln dzieci.

Poinformowała, że w tegorocznej edycji tego programu, od lipca, złożono do dziś ponad 2 mln wniosków.

Podczas III edycji Forum Wizja Rozwoju, które rozpoczęło się w poniedziałek w Gdyni, wystąpi ponad 450 prelegentów. Eksperci ze świata biznesu i polityki oraz przedstawiciele nauki przez dwa dni będą dyskutować o problemach oraz wyzwaniach, z którymi mierzy się dzisiejsza gospodarka.

Rozmowy odbędą się w panelach podzielonych na kilkanaście bloków tematycznych, dotyczących m.in. edukacji zawodowej, energetyki, automatyzacji i robotyzacji polskiego biznesu, szeroko rozumianego rozwoju społecznej odpowiedzialności biznesu oraz inwestycji, takich jak np. przekop Mierzei Wiślanej, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Specjaliści pochylą się również nad problemami związanymi z obecną sytuacją ekonomiczną zaistniałą wskutek epidemii.

Zdaniem organizatorów – Fundacji Wizja Rozwoju – która została powołana w celu wspierania i promocji działalności innowacyjnej w polskiej gospodarce – jest to największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce.

Głównym partnerem medialnym wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa.

PAP

drukuj