fot. PAP/Rafał Guz

J. Kopcińska: Egzaminy odbędą się w terminie; MEN pracuje nad tym, by się tak stało

MEN pracuje nad tym, by egzaminy w szkołach się odbyły i zapewniam, że one odbędą się w terminie – powiedziała rzecznik rządu Joanna Kopcińska. Jak zaznaczyła, dorośli mogą protestować i nie zgadzać się w wielu kwestiach, ale dzieci mają terminy egzaminów, do których muszą przystąpić.

Kwestia zarobków nauczycieli leży u podstaw zapowiedzianego ogólnopolskiego strajku nauczycieli i pracowników oświaty, o którym poinformował na początku marca prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Decyzją ZNP od 5 marca do 25 marca trwa referendum strajkowe we wszystkich szkołach i placówkach, z którymi w ramach prowadzonego sporu zbiorowego zakończono etap mediacji, nie osiągając porozumienia co do żądania podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o 1 tys. zł.

Jeśli taka będzie wyrażona w referendum wola większości, strajk rozpocznie się 8 kwietnia. Oznacza to, że jego termin może zbiec się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny; a 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty. 6 maja mają zaś rozpocząć się matury.

Rzecznik rządu zapewniała dziennikarzy w Sejmie, że resort edukacji pracuje nad tym, by te egzaminy się odbyły.

„Dorośli mogą protestować, sprzeczać się, nie zgadzać się w wielu kwestiach, ale dzieci mają określony program, który muszą przerobić, mają terminy egzaminów, do których muszą przystąpić. One już do tego miejsca w swojej edukacji nie wrócą. Dlatego MEN pracuje nad tym, by te egzaminy się odbyły i zapewniam, że egzaminy się odbędą w terminie” – powiedziała.

„Dialog z nauczycielami prowadzimy i będziemy prowadzić, tak jak to robimy w każdej grupie społecznej” – dodała Joanna Kopcińska.

Rzecznik rządu była pytana, „skąd bierze się niechęć rządu i PiS do środowiska nauczycieli”.

„To jest nieprawdziwe stwierdzenie, nie ma żadnej niechęci do nauczycieli, wręcz przeciwnie” – powiedziała.

Dodała, że „rząd PiS zauważył zaraz po wygranych wyborach, że należy zmieniać wynagrodzenia nauczycieli oraz wielu innych grup zawodowych również”.

„Wprowadzamy zmiany i podnosimy wynagrodzenia. Absolutnie mamy świadomość tego, i chcielibyśmy, by te wynagrodzenia rosły szybciej, ale gdyby nasi poprzednicy tak skutecznie, jak teraz protestują w wielu dziedzinach (…) gdyby zaczęli podnosić wynagrodzenia nauczycieli skutecznie i konsekwentnie, dziś rozmawialibyśmy o innym ich poziomie” – powiedziała Joanna Kopcińska.

Jak oceniła, „faktycznie te wynagrodzenia były niskie”.

„Pierwsza waloryzacja była po 12 latach, w 2017 r., właśnie za rządów PiS” – powiedziała.

Dodała, że rząd stopniowo wprowadza zmiany w wynagrodzeniach nauczycieli.

W ramach negocjacji płacowych minister edukacji Anna Zalewska zaproponowała wprowadzenie dodatku dla rozpoczynających pracę w zawodzie „Stażyści na start” (ma to być jednorazowe świadczenie dla nauczyciela stażysty: 1 tys. zł w pierwszym i tyle samo w drugim roku stażu), przywrócenie obowiązku corocznego uchwalania regulaminów wynagradzania nauczycieli i ich uzgadniania ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli. Szefowa MEN zapowiedziała również m.in. przyspieszenie wypłaty trzeciej z trzech zapowiedzianych podwyżek – we wrześniu 2019 r., a nie w styczniu 2020 r.

Związkowcy po kolejnych spotkaniach z szefową MEN informowali, że podtrzymują swoje dotychczasowe postulaty. Związek Nauczycielstwa Polskiego chce zwiększenia o 1 tys. zł tzw. kwoty bazowej służącej do wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli. Forum Związków Zawodowych żąda zwiększenia o 1 tys. zł wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego. Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” domagała się wcześniej podwyżki o 15 proc. jeszcze w tym roku, a później poinformowała, że żąda m.in. podniesienia płac w oświacie podobnie jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż 650 zł od stycznia tego roku i kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r. do wynagrodzenia zasadniczego bez względu na stopień awansu zawodowego nauczyciela.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl