Sejm rozpatruje wniosek o odwołanie rządu

Sejm rozpatruje wniosek o wyrażenie wotum zaufania wobec rządu, jaki złożył dziś premier Mateusz Morawiecki. Od południa posłowie zadają pytania szefowi rządu.

Zgłaszając wniosek o udzielenie wotum premier zaznaczył, że przed rozpoczynającym się w czwartek szczytem UE musi mieć pewność, że jego rząd ma poparcie większości parlamentarnej. Szef rządu zaznaczył, że chce potwierdzić mandat swojego gabinetu, ale też poprosić Izbę o swoiste podsumowanie i ocenę ostatnich 12 miesięcy.

Podczas swojego wystąpienia premier wskazał na sukcesy – wśród nich spadek bezrobocia, wzrost płac i ogólną poprawę warunków życia.

Wskaźnik, który pokazuje poziom nierówności. I otóż, w ciągu naszych rządów on zmalał o 2 pkt – z 31 do 29. To jest duża zmiana. To jest ruch, który w wielu krajach świata był obserwowany z zazdrością. Zresztą, jak przyglądamy się ewolucji innych wskaźników równościowych lub patrząc na negatyw nierównościowy, to widzimy, że w waszych czasach przez 8 lat urosły nierówności – zaznaczył premier RP.

W czasie debaty głos zabierali posłowie wszystkich formacji. Nie zabrakło pytań o rolnictwo czy przemysł.

Poseł Łukasz Rzepecki z Kukiz’15 zarzucił premierowi, że nie realizuje programu własnej partii.

Jak mamy, jako Kukiz’15, panu zaufać, w momencie kiedy nie realizuje pan własnego programu wyborczego z 2015 r. Pamiętam, kiedy to w programie PiS, który to program PiS porzucił w 2015 r., było napisane, że PiS nie będzie podwyższać cen paliw. W 2019 r. mamy podwyżkę cen paliw o 10 gr na litrze, a co za tym idzie – cen żywności – zaznaczył Łukasz Rzepecki.

Wotum zaufania to podjęta w specjalnym głosowaniu uchwała, w której parlamentarzyści wyrażają zaufanie wobec rządu. W obecnej sytuacji wotum będzie oznaczało aprobatę dla bieżącej działalności władzy.

Sejm udziela wotum zaufania zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Głosowanie ws. udzielanie wotum zaufania odbędzie się po zakończeniu debaty.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl