Pomoc dla poszkodowanych w nawałnicach

Większość skutków nawałnic została usunięta – deklaruje premier Beata Szydło, która dziś przebywała w Chojnicach. Po spotkaniu z ministrami i samorządowcami zapowiedziała kolejne działania rządu mające pomóc poszkodowanym. Szczegóły poznamy po przyszłotygodniowym posiedzeniu rządu.

Śmierć sześciu osób, a także pozrywane dachy i połamane drzewa – taki tragiczny bilans przyniosły nawałnice, jakie przed tygodniem przeszły nad Polską. Wśród 55 rannych znalazło się 16 strażaków, którzy natychmiast ruszyli z interwencją.

– Od początku, kiedy te nawałnice miały miejsce, w akcji były służby. Ludzie otrzymywali pomoc. Skala nawałnic była ogromna, ale strażacy, przede wszystkim straż pożarna byli na miejscu natychmiast i nieśli pomoc – podkreśla premier Beata Szydło.

Działania rządu za chaotyczne uznała jednak Platforma Obywatelska.

– Najgorsze jest to, że odpowiedzią na ten chaos jest jeszcze większy chaos, a nie decyzje, które powinien podjąć wojewoda czy tak naprawdę pani premier – uważa Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO.

Trudnej sytuacji po nawałnicach premier Beata Szydło przyglądała się dziś w Chojnicach, co nie umknęło uwadze Stanisława Gawłowskiego z PO.

Jak odpowiada minister Andrzej Adamczyk, rozporządzenie mające ułatwić odbudowę domów zostało podpisane pięć dni po nawałnicach. W okresie rządów PO-PSL na taki dokument trzeba było czekać kilka miesięcy.

– Po kilku miesiącach można było dopiero wdrożyć tryb ustawy z dnia 11 sierpnia 2001 roku o szczególnych zasadach odbudowy – zaznacza Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.

Dziś życie mieszkańców nie jest już zagrożone, trwa za to szacowanie strat.

– Sukcesywne z każdym dniem usuwane skutki nawałnic pozwalały na to, żeby koncentrować się na prowadzeniu działań, które mają na celu przywrócenie, odbudowę zniszczonych gospodarstw, domów – podkreśla premier RP.

Odpowiedzialność spoczywa teraz na barkach samorządów.

– Apel i prośba do kolegów samorządowców, żebyście państwo jak najszybciej przede wszystkim prowadzili tę akcję informacyjną, przygotowywali wnioski po to, żebyśmy mogli jak najszybciej mogli te pieniądze wypłacić – akcentuje premier Beata Szydło.

Premier Beata Szydło wskazywała, że większość szkód, jakie wyrządziły nawałnice, została już usunięta. A to pozwala poszkodowanym przystąpić do odbudowy utraconego majątku. W myśl rozporządzenia kwota, jaka trafi do poszkodowanych została zwiększona ze 100 do 200 tys. zł.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl