fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki złożył życzenia Litwinom z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości

Premier Mateusz Morawiecki złożył Litwinom życzenia z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości.

„Dziś przed nami nowe wyzwania i nowe karty historii do zapisania. Ufam, że dzięki silnej wzajemnej relacji zapiszą się dla naszych krajów jak najjaśniej” – powiedział szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki w krótkim nagraniu wideo opublikowanym na anglojęzycznym koncie kancelarii premiera na Twitterze przypomniał, że w 1940 roku Związek Sowiecki rozpoczął trwającą kilkadziesiąt lat okupację Litwy.

„Mimo to mieszkańcy Litwy nie stracili nadziei. Odwaga i wola odzyskania wolności okazały się silniejsze” – powiedział szef rządu.

Przypomniał, że 11 marca doszło do odzyskania niepodległości przez Litwę.

„W ślad za wami poszły inne republiki – bałtycki łańcuch wzbogacał się kolejnymi ogniwami wolności i wówczas nadszedł moment próby – w styczniu 1991 r. na ulice Wilna wyjechały sowieckie czołgi. Szturm na wieżę telewizyjną kosztował życie kilkanaście osób. Nie zdołał już jednak zgasić płomienia litewskiej niepodległości” – mówił premier.

„Dziś przed nami nowe wyzwania i nowe karty historii do zapisania. Ufamy, że dzięki silnej wzajemnej relacji zapiszą się dla obu naszych krajów jak najjaśniej. Nasi przodkowie we wspólnej walce w 1863 roku mieli na ustach piękne pozdrowienie – »za naszą i waszą wolność«” – dodał.

11 marca jest dniem Dnia Odzyskania Niepodległości Litwy po latach funkcjonowania jako część Związku Radzieckiego. Litwa utraciła niepodległość w czerwcu 1940 r. Litwa też, 11 marca 1990 r., jako pierwsza z republik radzieckich, proklamowała niezależność od chylącego się ku upadkowi Związku Radzieckiego.

W czwartek Litwa obchodzi 31. rocznicę przywrócenia suwerenności. 11 marca 1990 r. Rada Najwyższa Republiki Litewskiej ogłosiła proklamację „O przywróceniu niepodległości państwa litewskiego”. Litwa była pierwszą republiką Związku Radzieckiego, która ogłosiła niepodległość.

Litewski parlament podjął wówczas uchwałę o przekształceniu Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w Republikę Litewską i przywrócił jej tradycyjne symbole narodowe.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl