fot. twitter.com/PremierRP

Ustalenia wideoszczytu Unii Europejskiej 

Wprowadzenie „ciemnoczerwonych” stref zakażeń w Unii Europejskiej, utrzymanie otwartych granic wewnętrznych i wspólne przekonanie, że koncerny farmaceutyczne muszą respektować zobowiązania dotyczące dostaw szczepionek – to ustalenia wideoszczytu Unii Europejskiej.

Podczas ponad czterogodzinnego spotkania online unijni przywódcy ustalili wprowadzenie „ciemnoczerwonych” stref zakażeń w Unii Europejskiej, gdzie jest szczególnie wiele przypadków koronawirusa.

– Wobec osób podróżujących ze stref ciemnoczerwonych byłby wymagany test przed ich opuszczeniem, jak również kwarantanna po przyjeździe na teren UE. Jednak ze względu na bardzo poważną sytuację zdrowotną należy zdecydowanie odradzać wszelkie zbędne podróże – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Jednocześnie przewodnicząca KE wskazała, że kluczową kwestią pozostaje to, aby wspólny rynek nadal działał, tak więc pracownicy wykonujący ważne, służbowe podróże mieliby możliwość swobodnego przekraczania granic.

– Powstrzymamy wirusa tylko wtedy, gdy zastosujemy ukierunkowane środki, a nie zbędne środki, takie jak zamykanie granic, co poważnie zaszkodziłoby naszej gospodarce, ale niezbyt ograniczyłoby wirusa – podkreśliła Ursula von der Leyen.

Przywódcy państw unijnych chcą, żeby szczepienia zostały przyspieszone. Przewodniczący Rady Europejskiej podkreślił, że koncerny farmaceutyczne muszą respektować zobowiązania dotyczące terminów dostaw preparatów.

Tematem wideoszczytu były też certyfikaty sczepień, czyli dokumenty poświadczające o tym, że dana osoba przyjęła szczepionkę. W ostatnich dniach pojawiały się obawy, że takie dokumenty byłyby wymagane przed np. wejściem na pokład samolotu czy do restauracji.

– Myślę, że powinniśmy zgodzić się na wspólne elementy, które powinny się znaleźć w certyfikatach szczepień do celów medycznych. Później zobaczymy, czy i w jakich okolicznościach zaświadczenia mogłyby być użyte – zaznaczył Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej.

Przewodnicząca KE zwróciła uwagę, że biedniejsze części świata czują się zostawione z tyłu, jeśli chodzi o dostęp do szczepionek. Zaznaczyła, że za kilka miesięcy UE będzie miała więcej dawek szczepionki, niż może wykorzystać. Dlatego – jak mówiła Ursula von der Layen – w przyszłości UE będzie się dzielić szczepionkami z innymi krajami poprzez unijny mechanizm wsparcia.

TV Trwam News

drukuj