Fot. W. Kompała / KPRM

Premier M. Morawiecki: Dbamy o dzisiaj, ale nie zapominamy o jutrze; budujemy solidne fundamenty do dalszego rozwoju

Dbamy o dzisiaj, ale nie zapominamy o jutrze i budujemy solidne fundamenty do dalszego rozwoju; gospodarka i społeczeństwo idą w parze; my idziemy tą drogą, także przy realizacji „nowej piątki” – mówił premier Mateusz Morawiecki w spocie opublikowanym w piątek przez Kancelarię Premiera.

„Polska to niezwykłe miejsce. Jesteśmy krajem wspaniałych ludzi, wielkiej historii, pięknej przyrody i architektury, a także imponującego sukcesu gospodarczego” – powiedział szef rządu.

Wskazywał, że polską gospodarkę napędzają pomysłowi i pracowici Polacy.

„Gospodarka to przede wszystkim ludzie. Ale warto też przytoczyć kilka liczb. W latach 2016-2018 polska gospodarka urosła o prawie 15 proc. To znacznie więcej niż średnia unijna. W ciągu ostatnich trzech lat bezrobocie spadło prawie o połowę, do poziomu najniższego po 1990 roku” – wyliczał Mateusz Morawiecki.

„Nie tylko pracy jest co raz więcej. Rosną też nasze zarobki” – oświadczył premier.

Zaznaczył, że od 2015 r. miesięczna polska płaca wzrosła średnio o około 20 proc.

„Ważne przy tym, że dynamicznie rosną pensje wszystkich Polaków oraz płaca minimalna, a nie tylko zyski najlepiej sytuowanych” – dodał szef polskiego rządu.

Ponadto – jak mówił w spocie premier – w zeszłym roku wzrost gospodarczy był najwyższy do 11 lat i to przy bardzo niskiej inflacji, czyli bardzo niskim średnim wzroście cen.

„Dbamy o dzisiaj, ale nie zapominamy o jutrze. Budujemy solidne fundamenty do dalszego rozwoju. Polska jest jednym z europejskich liderów reindustrializacji. Od 2015 r. w Polsce powstało kilkaset tysięcy nowych miejsc pracy w przemyśle. Zatrudnienie w tym sektorze rosło dwa razy szybciej, niż w całej UE” – zauważył Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwracał też uwagę, że Polska wprowadziła wiele szeroko zakrojonych programów społecznych wspierających polskie rodziny.

„To m.in. dzięki wsparciu państwa w ostatnich latach skrajne ubóstwo wśród dzieci spadło o niemal połowę” – podkreślił premier.

„Ten rozwój odbywa się przy jednoczesnym spadku polskiego długu publicznego w stosunku do PKB. W 2018 r. dług spadł poniżej 50 proc. PKB do najniższego poziomu od 10 lat. Między innymi z tych powodów agencja FTSE Russell zakwalifikowała polską gospodarkę do grona rynków rozwiniętych. Nikt nie awansował do tego grona od prawie dekady” – mówił premier.

„Gospodarka i społeczeństwo idą w parze. Są ze sobą bezpośrednio związane i my idziemy tą drogą, także przy realizacji naszych zapowiedzi z nowej >>piątki<<” – oświadczył Mateusz Morawiecki.

PAP/RIRM

drukuj