fot. PAP/EPA

J. Biden wycofuje decyzje D. Trumpa

W pierwszym dniu urzędowania nowy prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, wydał 15 rozporządzeń wykonawczych. Zmierzają one głównie do zmian w polityce, którą prowadził jego poprzednik Donald Trump.

Joe Biden, podpisując rozporządzenia, stwierdził, że zmiany będą odważne. Pierwsza jego decyzja dotyczy zmian w strategii zwalczania pandemii COVID-19. Nowy prezydent wprowadził obowiązek noszenia maseczek w obiektach federalnych i zapowiedział przyspieszenie programu szczepień.

– Nasz plan zaczyna się od przeprowadzenia agresywnej, bezpiecznej i skutecznej kampanii szczepień, aby osiągnąć nasz cel, jakim jest podanie 100 milionów dawek w pierwszych 100 dniach naszego urzędowania – zapowiedział Joe Biden, prezydent USA.

Joe Biden kończy również z odsyłaniem imigrantów do Meksyku, a na granicy wstrzymuje budowę muru.

– Chcę, żeby zrobił to, co powiedział. To, co obiecał, kiedy mówił, że nie będzie więcej deportacji – mówił Angel Segreo, migrant mieszkający w USA.

Oprócz tego Stany Zjednoczone wracają do Światowej Organizacji Zdrowia i paryskiego porozumienia klimatycznego, co cieszy Unię Europejską –  podkreślił politolog Bartosz Brzyski.

– Większość światowej opinii publicznej  cieszy się, że Ameryka będzie częścią porozumienia, z którym mieliśmy do czynienia wcześniej. Stany Zjednoczone są najważniejszym, największym mocarstwem świata Zachodu i bez ich uczestnictwa właściwie żadne globalne porozumienie nie może się udać – podkreślił Bartosz Brzyski.

Nowy prezydent USA anulował również raport o promowaniu edukacji patriotycznej, który wprowadził jego poprzednik. Zdaniem Joe Bidena w szkołach uczono dzieci kłamstw o systemowym rasizmie.

Jak wskazał medioznawca, dr Wojciech Wciseł, decyzje nie powinny być zaskoczeniem.

– Decyzje z jednej strony nie dziwią, a z drugiej są spełnieniem oczekiwań elektoratu, który wymagał często radykalnych decyzji także w sprawach światopoglądowych i to pokazuje wektory i kierunki rozwoju prezydentury, która już od pierwszego dnia ma taką, a nie inną formę – zauważył dr Wojciech Wciseł.

Joe Biden w pierwszym dniu urzędowania wydał 15 rozporządzeń wykonawczych. W drugim, według przewidywań, miał podpisać 10 kolejnych. Dla porównania Donald Trump w kilka godzin po objęciu władzy podpisał tylko jedno rozporządzenie, dążące do anulowania definiującej prezydenturę Baraka Obamy ustawy o reformie ubezpieczeń zdrowotnych tzw. „[Obamacare]”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl