[TYLKO U NAS] W. Waszczykowski: Donald Trump ma wielki potencjał i instrumenty do tego, by być aktywnym graczem politycznym. Zagłosowało na niego ponad 70 mln Amerykanów

Z punktu widzenia polskich interesów oraz interesów Europy  Środkowo-Wschodniej Donald Trump był bardzo dobrym prezydentem. Mieliśmy takie samo spojrzenie na Rosję, geopolitykę, zagrożenia i odpowiedzi przeciwko tym zagrożeniom – powiedział Witold Waszczykowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, były minister spraw zagranicznych, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

20 stycznia odbyła się uroczystość zaprzysiężenia Joe Bidena na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Z wyniku wyborów prezydenckich w USA cieszą się instytucje europejskie, którym poprzedni prezydent często „wytykał” błędy.

– To był dziki szał radości, że wreszcie pozbyli się Donalda Trumpa. Mają nadzieję, że Joe Biden będzie kontynuował politykę Baracka Obamy – poinformował polityk.

Uroczystości zaprzysiężenia Joe Bidena na 46. prezydenta USA oraz Kamali Harris na wiceprezydenta zepchnęły na drugi plan  kwestię współpracy Unii Europejskiej z Rosją, którą często krytykował Donald Trump.

– W maju 2017 roku Donald Trump pojawił się w Brukseli na mini-szczycie NATO. Wytykał wtedy pani Angeli Merkel oraz całej UE, że domaga się obrony ze strony Stanów Zjednoczonych przeciwko zagrożeniu rosyjskiemu, a jednocześnie przyczynia się do wzmocnienia tego zagrożenia, poprzez zakup dużych ilości gazu od Rosji i dostarczając środki do tego, aby to zagrożenie narastało – wyjaśnił Witold Waszczykowski.

Powodem do radości liberalno-lewicowej części Unii Europejskiej jest także kwestia ideologiczna. Nowy prezydent USA i jego zaplecze również opowiada się po stronie liberalizmu.

– Pani Kamala Harris oraz jej środowisko reprezentuje wręcz ideologię neomarksistowską. Istnieje oczekiwanie, że to ona będzie odgrywała główną rolę w administracji. Być może to właśnie ona przejmie władze (…). Jest takie oczekiwanie, że przybędzie na białym koniu do Europy i w krajach, gdzie rządzą partie konserwatywne  zdelegitymizuje tę władzę – wyjaśnił były minister spraw zagranicznych.

Poprzedni prezydent wzmocnił współpracę transatlantycką, pomimo krytyki wobec działań Unii Europejskiej.

– Z punktu widzenia polskich interesów oraz interesów Europy  Środkowo-Wschodniej Donald Trump był bardzo dobrym prezydentem. Mieliśmy takie samo spojrzenie na Rosję, geopolitykę, zagrożenia i odpowiedzi przeciwko tym zagrożeniom – ocenił poseł do Parlamentu Europejskiego.

Zdaniem gościa programu „Polski punkt widzenia”, Donald Trump wywiązał się z decyzji, które podjął oraz tych zatwierdzonych wcześniej przez Baracka Obamę względem Europy.

– Podjęte decyzje zostały zrealizowane przez Donalda Trumpa. Wywiązał się z umów poprzez przysłanie wojsk zarówno do grupy batalionowej NATO, jak i dużej brygady żołnierzy amerykańskich. Ze Stanów Zjednoczonych wysłano do nas dużą ilość sprzętu. Były prezydent podtrzymał również decyzję o umiejscowieniu w Polsce V Korpusu Armii USA. To są działania, które zwiększyły bezpieczeństwo energetyczne naszej części Europy – poinformował polityk.

Witold Waszczykowski wyraził nadzieję na dalszą, owocną współpracę Polski ze Stanami Zjednoczonymi.

– Myśmy nie podpisywali tych porozumień z prezydentem, który mieszka w Białym Domu. Podpisaliśmy je z państwem amerykańskim, z korporacjami i to są bardzo opłacalne dla nich umowy, ponieważ współpraca wojskowa bardzo dużo nas kosztuje. Podobnie jest w sytuacji współpracy gazowej. Dlatego obojętnie kto jest w tej chwili w Białym Domu, te interesy z Polską są korzystne dla Stanów Zjednoczonych i powinny być kontynuowane – powiedział były minister spraw zagranicznych.

Joe Biden gościł już wcześniej w Polsce, kiedy był wiceprezydentem USA. Zdaniem Witolda Waszczykowskiego rozmowy obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych ze śp. Lechem Kaczyński odbywały się w dobrej atmosferze.

– Jest to człowiek umiarkowany ze środka partii demokratycznej. Z jego strony niczego się nie obawiam. Boję się raczej pewnych skrajnie lewicowo-liberalnych i neomarksistowskich nominacji – ocenił gość programu.

Kolejną ważną kwestią dla Polski jest Inicjatywa Trójmorza. Istotnym elementem tej gospodarczo-politycznej inicjatywy jest współpraca ze Stanami Zjednoczonymi.

– Mamy wspólne spojrzenie geopolityczne na naszą część Europy i na jej integrację w ramach Unii Europejskiej. Chcemy podciągnąć ją do poziomu Europy Zachodniej. Amerykanie poparli ten projekt (…). Mam nadzieję, że Joe Biden przekona się, że jest to ważna inicjatywa geopolityczna, energetyczna i gospodarcza – powiedział Witold Waszczykowski.

W ostatnim czasie w USA przeciwnicy Donalda Trumpa stosują na szeroką skalę cenzurę. Dowodem na to jest całkowite zablokowanie kont byłego prezydenta w mediach społecznościowych. Problem ten dotyczy jednak szerszej grupy osób, zwłaszcza ze środowisk konserwatywnych.

– Donald Trump ma wielki potencjał i instrumenty do tego, by być aktywnym graczem politycznym. Zagłosowało na niego ponad 70 mln Amerykanów. To są rekordowe wybory. Były prezydent ma poparcie na poziomie 30-40 proc. – wyjaśnił europoseł PiS.

radiomaryja.pl

drukuj