fot. PAP/Tomasz Gzell

Terminy szczepień przeciw COVID-19 są zaplanowane do końca marca

Szczepienia przeciw COVID-19 na razie rozpisane są do końca marca 2021 roku. Nowe terminy pojawią się w sytuacji zwiększenia dostaw szczepionki – poinformował minister zdrowia, Adam Niedzielski.

 Terminy szczepień, które są udostępniane przez infolinię i inne kanały odpowiadają ilościom dostaw preparatu, jakie są zakontraktowane. One są pewne – podkreśla minister Adam Niedzielski.

– Do końca pierwszego kwartału 2021 roku mamy zakontraktowane i potwierdzone dostawy ponad 5,5 mln dawek szczepionek, co oznacza, że w pierwszym kwartale możemy zaszczepić maksymalnie 2,5 mln ludzi czy 2,7 mln ludzi, o ile nie pojawią się nowe dostawy – wskazał Adam Niedzielski.

https://twitter.com/szczepimysie/status/1352254569376575488

Na 29 stycznia przewidziane jest posiedzenie Europejskiej Agencji Lekowej. Ma ona podjąć decyzję odnośnie dopuszczenia do obrotu szczepionki na COVID-19 firmy AstraZeneca.

Na razie cały czas termin jest podtrzymywany, co oznacza, że może jest perspektywa, że w pierwszym kwartale, ale także na początku drugiego kwartału pojawi się 16 mln dawek, bo takie mamy ustalenia z AstraZenecą – powiedział szef resortu zdrowia.

Adam Niedzielski dodał, że byłby to bardzo duży zastrzyk, który postawiłby Polskę w zupełnie innej, lepszej sytuacji.

W pierwszym okresie tempo szczepień w Polsce będzie wyznaczała dostawa szczepionek. Jeśli pojawią się nowe szczepionki, będzie zwiększona dostawa, to pojawią się nowe terminy dostępne do szczepień – zaznaczył minister zdrowia.

Szef resortu zdrowia wskazał, że najpóźniej w przyszłym tygodniu pojawi się znowelizowane rozporządzenie epidemiczne Rady Ministrów. W nim doprecyzowana zostanie między innymi kwestia szczepień osób z chorobami przewlekłymi.

 

TV Trwam News

***

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w wydanym pod koniec grudnia 2020 roku stanowisku na temat szczepionek podkreślił, że decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu. Dokument przygotowany przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP został podzielony na trzy części. Pierwsza część to opinia o medycznych skutkach szczepionek, druga dotyczy etycznego wymiaru produkcji szczepionek, a trzecia, podejmuje temat powinności poddania się szczepieniu.

Specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej, prof. Andrzej Kochański, wyjaśnił, w jaki sposób działają szczepionki mRNA. Zaznaczył, że cząsteczka mRNA nie ma kontaktu z naszym genomem.

Ks. bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, wskazał, że „korzystanie z niegodziwie wyprodukowanej szczepionki nie może być utożsamiane z akceptacją dla aborcji”. Każdy człowiek, w tym katolik, może korzystać z takich szczepionek, jeśli nie są dostępne inne szczepionki, niebudzące moralnych zastrzeżeń – podkreślił ks. bp Jacek Grzybowski.

Decyzję o tym, czy szczepić się, czy nie, każdy powinien podejmować we własnym sumieniu. Dokument Episkopatu jest stanowiskiem, a nie apelem o to, by się szczepić.

Pełna treść stanowiska Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych dostępna jest na stronie Konferencji Episkopatu Polski [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl