fot. PAP/EPA

Japonia: D. Trump wyraził gotowość spotkania z Kim Dzong Unem na granicy obu Korei

Donald Trump powiedział w sobotę podczas szczytu G20, że chętnie spotkałby się w ten weekend z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu Korei. Amerykański prezydent po zakończeniu szczytu w japońskiej Osace wybiera się do Seulu.

„Mógłbym spotkać się z Kimem na granicy, uścisnąć mu dłoń i powiedzieć >>Hello<<„ – oświadczył Trump podczas drugiego dnia szczytu G20 w Osace. Biały Dom odmówił oficjalnego komentarza w tej sprawie, natomiast kilka dni temu prezydent USA informował, że nie ma w planach spotkania z Kimem podczas pobytu w Korei Płd.

„Nie zapowiadałem spotkania z Kimem, bowiem nie wiem, czy on teraz jest w swoim kraju. Jeśli jest, moglibyśmy spotkać się przed dwie minuty, to wszystko, co mogę zrobić” – wyjaśnił Trump i podkreślił jeszcze raz, że jego relacje z północnokoreańskim przywódcą są „bardzo dobre”.

Negocjacje na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego załamały się po fiasku lutowego szczytu z udziałem Kima i Trumpa w Hanoi. Korea Płn. domaga się zniesienia międzynarodowych sankcji, ale USA wykluczają ustępstwa, dopóki nie zostaną podjęte konkretne kroki w kierunku całkowitej i zweryfikowanej likwidacji arsenału nuklearnego Pjongjangu.

PAP/RIRM

drukuj