fot. PAP/Radek Pietruszka

Spotkanie Duda-Morawiecki ws. weta do noweli ustawy o działach – w drugiej połowie tygodnia

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim nt. weta do nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej, zaplanowane jest na drugą połowę przyszłego tygodnia – powiedział w niedzielę prezydencki rzecznik Błażej Spychalski.

Nowela ustawy o działach jest konsekwencją ubiegłorocznej reorganizacji Rady Ministrów i zmniejszenia liczby resortów. Według zapowiedzi polityków PiS, ma usprawnić funkcjonowanie rządu. Przewiduje m.in. wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjnego rządu.

Prezydencki rzecznik zapewnił w Radiu Zet, że premier Mateusz Morawiecki został uprzedzony o planowanym wecie.

„Na przyszły tydzień jest zaplanowane kolejne spotkanie, m.in. na temat materii, która była zawarta w tej ustawie” – powiedział.

Jak dodał, odbędzie się ono w „drugiej połowie tygodnia”.

Błażej Spychalski powtórzył też zarzuty dotyczące nowelizacji. Chodzi m.in. – jak tłumaczył – o brak vacatio legis w ustawie.

„Wpisano na sztywno w tej ustawie, że ona wchodzi w życie z dniem 1 stycznia. Oczywiście takie sytuacje zdarzają się, że wpisuje się w ustawie, że ona wchodzi w życie z konkretnym dniem, natomiast to są jednak rozwiązania zupełnie nadzwyczajne, a w tym wypadku wydaje się, że takiego rozwiązania nadzwyczajnego nie ma” – wskazał.

Druga wątpliwość – jak dodał – dotyczyła ograniczenia konstytucyjnych kompetencji głowy państwa.

„Prezydent na podjęcie decyzji odnośnie każdej ustawy, która trafia do niego na biurko, ma 21 dni. W tym wypadku ten termin został skrócony, dlatego, że jeżeli ustawa przewiduje wejście w życie z dniem 1 stycznia 2021 r., a prezydent ma czas na podjęcie decyzji do 8 stycznia i jeżeli ta ustawa miałaby wejść w życie, to musiałaby ta decyzja być podjęta przed dniem 1 stycznia, a to jest niezgodne wprost z konstytucją” – uzasadniał rzecznik prezydenta.

Prezydent – jak przyznał Błażej Spychalski – miał też wątpliwości w sprawie tego czy dział „lasy” powinien zostać włączony do działu „rolnictwo”, co przewiduje zawetowana nowela.

„Te wątpliwości były podnoszone przez pana prezydenta, przez Pałac Prezydencki i nie zostały wyjaśnione. Stąd decyzja pana prezydenta” – wyjaśnił minister w KPRP.

PAP

drukuj