PAP/Andrzej Lange

Prezydent RP przychyla się do decyzji o przedłużeniu stanu wyjątkowego przy wschodniej granicy

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że przedłużenie stanu wyjątkowego wydaje się być uzasadnione. Dziś w tej sprawie odbyła się odprawa w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

W odprawie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego na zaproszenie prezydenta uczestniczyli: minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński; komendant główny Straży Granicznej, gen. dyw. Tomasz Praga; minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak oraz zastępca sztabu generalnego Wojska Polskiego gen. Piotr Błazeusz.

– Panowie zdali mi sprawozdanie z tego, jak wygląda sytuacja na granicy, wspierając wniosek i argumentując, że przedłużenie stanu wyjątkowego jest nie tylko zasadne, ale niezbędne do tego, aby Straż Graniczna i wojsko nadal mogły sprawnie wykonywać swoje zadania – mówił prezydent Andrzej Duda.

Presja na granicę – jak tłumaczył szef państwa polskiego – wzrasta. Tylko dzisiaj do godziny 17.00 udaremniono 354 próby nielegalnego przekroczenia naszej granicy. To jak do tej pory rekordowa liczba.

– Wydaje się w tym momencie, że wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres kolejnych 60 dni będzie uzasadnione – podsumował Andrzej Duda.

Prezydent poinformował, że jak tylko otrzyma wniosek rządu w tej sprawie, wystąpi do Sejmu o zgodę na przedłużenie trwającego stanu wyjątkowego.

TV Trwam News

drukuj