Prezydent: Porozumienie Jastrzębskie składa się na polską drogę do wolności

Porozumienie Jastrzębskie i dorobek tworzonego w tym regionie ruchu „Solidarność” w ogromnym stopniu składają się na polską drogę do wolności – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 38. rocznicy Porozumienia Jastrzębskiego.

Porozumienie Jastrzębskie, które zawarto 3 września 1980 r., weszło w skład Porozumień Sierpniowych i doprowadziło do powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. [czytaj więcej]

List prezydenta odczytał minister Andrzej Dera.

„Śląsk to jedno z najważniejszych miejsc, gdzie wzrastała polska wolność. Z dumą pielęgnują państwo pamięć o dokonaniach wielkiego społecznego protestu roku 1980 i historycznej roli Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego >>Solidarność<<. To wspaniałe dziedzictwo głęboko zapisało się w śląskiej tradycji i tożsamości. Rzeczpospolita nigdy nie zapomni jak wiele zawdzięcza mieszkańcom tej ziemi” – podkreślił prezydent.

W ocenie prezydenta Dudy zaangażowanie pracowników Górnego Śląska w sierpniowe strajki miało „olbrzymie znaczenie”. „Kiedy przeciwko komunistycznej władzy zaprotestowali górnicy, wyrażając solidarność ze strajkującymi na Wybrzeżu, stało się jasne, że dni reżimu są już policzone” – wskazał.

„Strajk kopali >>Manifest Lipcowy<<, w dzisiejszej +Zofiówce+, tutaj w Jastrzębiu, za którym poszły załogi inny śląskich zakładów, to jedno z przełomowych wydarzeń polskiego sierpnia. Porozumienie Jastrzębskie i dorobek tworzonego w tym regionie ruchu Solidarność w ogromnym stopniu składają się na polską drogę do wolności” – podkreślił prezydent.

Prezydent przypomniał, że podczas poniedziałkowych obchodów wspominana jest również 30. rocznica strajków górniczych w 1988 roku, które utorowały drogę do przemian ustrojowych w Polsce.

„Tak jak dzieło sierpnia 1980 r. stanowiło szczególny wyłom w komunistycznym systemie, tak protesty z roku 1988 doprowadziły do ostatecznego jego kresu. Zaświadczyły, że Solidarność żyje i że nie da się jej wymazać z serc Polaków; że nie ma wolności bez Solidarności” – zaznaczył Andrzej Duda.

„Skłaniam głowę przed zasługami wszystkim osób, które swoją odwagą i niezłomnym trwaniem przy etosie Solidarności przyczyniły się do historycznego zwycięstwa” – napisał prezydent w liście.

Jednym z punktów obchodów było nadanie placowi przed kopalnią imienia zmarłego ponad rok temu Tadeusza Jedynaka, jednego z liderów tamtego strajku i sygnatariusza Porozumienia Jastrzębskiego. Z inicjatywy śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” odsłonięta została także tablica upamiętniająca Jedynaka. Zdaniem prezydenta biografia Jedynaka „pozostaje świadectwem wspaniałej obywatelskiej postawy”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl