38. rocznica zawarcia Porozumienia Jastrzębskiego

Mija dziś 38 lat od zawarcia Porozumienia Jastrzębskiego – jednego z trzech porozumień, które otworzyły drogę do przemian politycznych i gospodarczych. W rocznicowych obchodach weźmie udział premier Mateusz Morawiecki. W Jastrzębiu Zdroju obecny będzie również przewodniczący NSZZ „Solidarności” Piotr Duda.

Uroczystości rozpoczną się Mszą św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Po Mszy św. nieopodal świątyni posadzony zostanie Dąb Wolności. Następnie obchody przeniosą się przed pomnik Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni „Zofiówka”, gdzie po okolicznościowych wystąpieniach zostaną złożone kwiaty. Jednym z punktów dzisiejszych uroczystości będzie nadanie placowi znajdującemu się przed kopalnią „Zofiówka” imienia Tadeusza Jedynaka – sygnatariusza Porozumienia Jastrzębskiego – oraz odsłonięcie poświęconej mu tablicy pamiątkowej.

Zawarte 3 września 1980 r. Porozumienie Jastrzębskie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, dokumentem podpisanym w tym okresie po negocjacjach pomiędzy ówczesną władzą a robotnikami. Gwarantowało między innymi wolne soboty, zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w górnictwie czy podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania.

 TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl