Mieszkanie plus: w Białej Podlaskiej 140 rodzin już mieszka, pozostali wprowadzają się lub urządzają

140 rodzin już mieszka, pozostali wprowadzają się lub urządzają lokale – powiedziała PAP prezes zarządu Zakładu Gospodarki Lokalowej w Białej Podlaskiej Bernadeta Puczka. Pod koniec maja oddano w mieście 186 lokali wybudowanych w ramach Mieszkania plus.

„W Białej Podlaskiej od lipca wprowadzono możliwość ubezpieczenia się od utraty pracy, poważnego zachorowania czy trwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku. Zabezpiecza ono mieszkańców dodatkowo przed brakiem pieniędzy na czynsz. Ubezpieczenie jest dobrowolne, ale już za 4 złote miesięcznie nasi lokatorzy mogą zabezpieczyć się przed niespodziewanymi zdarzeniami” – powiedziała Bernadeta Puczka.

Najniższa składka wynosi 4 zł miesięcznie, ale jak dodała Bernadeta Puczka, jest możliwość podniesienia kwoty ubezpieczenia, a tym samym podwyższenia ewentualnej dopłaty do czynszu w razie nagłego wypadku.

Jak informował prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk, koszt budowy metra kwadratowego Mieszkania plus wyniósł 1860 zł netto. Jak przypomniał, BGKN wyłożył na tę inwestycję 20 mln zł, które „zostały w mieście, bo przetargi na budowę wygrały trzy lokalne firmy”.

Mieszkanie plus to zbiór działań podejmowanych przez rząd, zmierzający do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkań w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym. Istotnym elementem programu są zmiany w prawie, służące usprawnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwiększeniu dostępności gruntów pod budowę mieszkań i pozyskaniu przez inwestorów dodatkowego kapitału.

Od stycznia 2019 roku, wzorem zamożniejszych państw UE, niżej uposażonym najemcom będą przysługiwać również dopłaty do czynszów najmu, w tym również najmu z opcją dojścia do własności.

Oprócz zmian w prawie, mających stworzyć dla realizacji inwestycji, został utworzony wehikuł inwestycyjny, nazwany Funduszem Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Aktywami Funduszu zarządza BGK Nieruchomości. Fundusz na zasadach komercyjnych inwestuje w nowe projekty mieszkaniowe – zarówno w małych, jak i dużych miastach.

W tej chwili Fundusz prowadzi analizy lokalizacji zgłoszonych przez samorządy, spółki Skarbu Państwa oraz podmioty prywatne. Umożliwi to budowę ponad 100 tys. mieszkań o łącznej wartości ponad 20 mld zł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl