fot. twitter/MieszkanieDlaMłodych

Rząd stara się przyspieszyć realizację Mieszkania Plus

Rząd pracuje nad przyspieszeniem realizacji programu Mieszkanie Plus. Ma w tym pomóc opracowywana właśnie specustawa mieszkaniowa. Według informacji, do których dotarli dziennikarze „Rzeczpospolitej”, już w przyszłym roku rząd chce rozpocząć budowę 100 tys. tanich mieszkań. To porównywalna liczba z rekordowym dla mieszkalnictwa 2017 r. Wówczas deweloperzy zaczęli budowy 105 tys. mieszkań i domów.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń zaznacza, że nie ma jeszcze ostatecznej wersji specustawy. Chcielibyśmy radykalnie skrócić i uprościć proces inwestycyjny w zakresie budownictwa, zwiększając podaż gruntów na runku – wskazuje.

Jak wyjaśnia, ma to sprawić, że rynek ten będzie bardziej konkurencyjny, a mieszkania bardziej dostępne dla Polaków po niższej cenie.

Nasz projekt ma znaczenie zarówno społeczne jak i gospodarcze. Taka duża liczba nowych inwestycji mieszkaniowych wpłynie na rozwój gospodarki, oznacza więcej kapitału inwestycyjnego, a także więcej miejsc pracy dla specjalistów, oraz pracowników fizycznych, którzy będą realizowali te projekty. Jednocześnie sprawimy, aby można było te inwestycje przygotowywać dużo szybciej, niż dzieje się to dzisiaj, po to abyśmy rzeczywiście dali młodym rodzinom szansę na mieszkania – akcentuje Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Według informacji prasowych specustawa pozwoli inwestorom zwracać się do wojewodów o przekwalifikowanie wszelkich gruntów w miastach pod budownictwo. Ma to dotyczyć również ziemi rolnej. Nowe przepisy mają także przyspieszyć proces odrolnienia gruntów, nadających się pod zabudowę mieszkaniową, który obecnie trwa nawet do kilku lat

Rozwiązania przygotowuje specjalnie powołana grupa robocza, składająca się z przedstawicieli resortów inwestycji, rodzinny, finansów, kultury, środowiska i rolnictwa.

Jak mówił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, specustawa mieszkaniowa ma zacząć obowiązywać jeszcze w pierwszej połowie tego roku.

Obecnie trwa pilotaż programu Mieszkanie Plus. W budowie jest 2 tys. mieszkań.

RIRM

drukuj