Premier w 38-lecie Porozumienia Jastrzębskiego: Sierpień 1980 r. to wielka historyczna chwila

Sierpień 1980 roku to wielka historyczna chwila; to moment, w którym skruszały mury niewoli okalające Polskę – ocenił premier Mateusz Morawiecki, który w poniedziałek uczcił 38-lecie Porozumienia Jastrzębskiego. Strajk 1980 r. był zrywem narodowym – podkreślił.

Porozumienie Jastrzębskie, które zawarto 3 września 1980 r. weszło w skład Porozumień Sierpniowych i doprowadziło do powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.

„Sierpień 1980 roku to wielka historyczna chwila. To moment, w którym skruszały pęta, mury niewoli, które okalały Polskę i wiele innych krajów. To, co później się stało – stan wojenny – nie było już w stanie powstrzymać tej wielkiej sztafety wolności” – powiedział szef rządu w Jastrzębiu-Zdroju.

„Ludzie Sierpnia, ludzie tamtych czasów, byli żołnierzami tej sztafety wolności” – podkreślił, dziękując osobom strajkującym w 1980 r. „Strajk z tamtych lat, z roku 1980, był naszym narodowym zrywem, narodowym powstaniem, był kolejnym wielkim świadectwem odwagi” – dodał.

Premier podziękował też górnikom i hutnikom z Górnego Śląska za ich trud.

„Wierzę w to, że przyszłość Polski musi polegać na tym również, żeby wykorzystać te zasoby: wasz trud, wasze doświadczenie i waszą pracę” – mówił Mateusz Morawiecki.

Zaapelował też o ideały Solidarności oraz odrzucenie egoizmu narodowego i egoizmów indywidualnych.

„Sukces naszego państwa i narodu i nasz sukces indywidualny zależy też od tego, czy będziemy potrafili ze sobą współpracować. I tak jak wtedy, 38 lat temu, (…) byliśmy gotowi wybaczyć i bardziej widzieliśmy w tych naszych przeciwnikach, wtedy z PZPR-u, zbłąkanych bliźnich niż wrogów, tak samo i dziś musimy uczyć się ze sobą rozmawiać” – podkreślił szef rządu.

„Bo tylko tak zbudujemy Polskę, która będzie rzeczywiście zasobna, bogata, dumna, szczęśliwa i również górnicza” – dodał.

Wizyta premiera w województwie śląskim wiąże się z obchodami 38. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, a także 30. rocznicy górniczych strajków w 1988 r. W poniedziałek Mateusz Morawiecki wziął również udział w uroczystości posadzenia w Jastrzębiu-Zdroju „Dębu Wolności” – jednego ze stu dębów poświęconych przez papieża Franciszka z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl