CBOS: 42 proc. Polaków zwolennikami rządu Morawieckiego, 29 proc. obojętnych, 24 proc. przeciwników

42 proc. Polaków badanych przez CBOS w listopadzie deklaruje, że są zwolennikami rządu Mateusza Morawieckiego, 29 proc. jest obojętnych, a 24 proc. to przeciwnicy tego rządu. Liczba zwolenników wzrosła o 3 pkt. proc., a przeciwników – spadła o 5 pkt. proc.

Grupa osób obojętnych wobec rządu zmniejszyła się o 2 pkt. proc. w porównaniu z październikiem. „Trudno powiedzieć” odpowiedziało tyle samo osób, co przed miesiącem – 5 proc.

CBOS swoje badanie opinii społecznej przeprowadził między 8 a 15 listopada br. na 1051-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

50 proc. badanych wyraża zadowolenie z tego, że premierem jest Mateusz Morawiecki, a niezadowolona jest prawie jedna trzecia badanych – (31 proc.). 19 proc. badanych nie ma zdania na ten temat (odpowiedź – trudno powiedzieć). Oceny premiera w ostatnim miesiącu wzrosły o 3 pkt. proc. wśród jego zwolenników i o tyle samo spadły wśród przeciwników; grupa osób, które nie mają zdania na ten temat, nie zmieniła się.

Pozytywna ocena działań rządu w stosunku do października poprawiła się o 3 pkt. proc. – do 53 proc. badanych, a negatywna spadła o 2 pkt. proc. do 30 proc. respondentów – wynika z sondażu.

Polityka rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej – uważa tak obecnie 52 proc. ankietowanych, czyli o 2 pkt. proc. więcej niż w październiku, a przeciwnego zdania jest 35 proc. – bez zmian od października. Odpowiedź „trudno powiedzieć” wybrało o 2 pkt. proc. mniej osób niż przed miesiącem – 13 proc.

Według CBOS z comiesięcznego sondażu wynika, iż w listopadzie stosunek do rządu nieco się poprawił. Centrum przypomina, że badania zostało wykonane w większości już po obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a przed ujawnieniem tzw. afery KNF.

„Po blisko roku funkcjonowania urzędujący gabinet ma wyraźnie więcej zwolenników niż przeciwników, mniej więcej połowa badanych jest zadowolona z efektów jego działalności, z prowadzonej polityki gospodarczej oraz z tego, że na jego czele stoi Mateusz Morawiecki” – podkreślił CBOS w podsumowaniu sondażu.

PAP/RIRM

drukuj