M. Morawiecki: To był niezwykle udany szczyt

To był niezwykle udany szczyt. Dyskusje przebiegały po myśli Polski – tak dwudniowe spotkanie unijnych przywódców w Brukseli ocenił premier Mateusz Morawiecki. 

Reakcje Unii na próbę zabójstwa w Wielkiej Brytanii byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala i jego córki zdominowała ostatni szczyt unijny. Przywódcy europejscy podjęli także decyzję o wycofaniu z Moskwy unijnego ambasadora Markusa Ederera. ,,Rosja stwarza zagrożenie, nie szanuje granic” – podkreślała brytyjska premier.

– Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że Rada Unii Europejskiej zgodziła się z oceną rządu Zjednoczonego Królestwa, iż jest wysoce prawdopodobne, że Rosja jest odpowiedzialna za usiłowanie zabójstwa, które miało miejsce na ulicach Salsbery i że nie ma innego wiarygodnego wyjaśnienia – zaznaczyła Theresa May.

Otrucie Skripala to naruszenie suwerenności państwa unijnego i natowskiego  zauważa wielu polityków.

– Niedopuszczalne jest stosowanie na terenie któregokolwiek z państw członkowskich NATO broni chemicznej. Mamy tutaj do czynienia z takimi oświadczeniami strony brytyjskiej, które jednoznacznie wskazują na inspiracje i sprawstwo rosyjskie – mówi Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

Ale nie tylko sprawa byłego szpiega pojawiał się w kontekście relacji unii z Wielkiej Brytanią. Udalo się ustalić nieco więcej szczegółów w sprawie Brexitu.

– To są te wyzwania, o których Polska mówiła od wielu lat i które początkowo – wtedy kiedy stanowisko było formułowane czy to przez Polskę czy przez grupę Wyszehradzką – nie było takiej aktywności ze strony wszystkich decydentów unijnych. Dzisiaj widać, ze te tematy (…) związane z Brexitem, z kryzysem migracyjnym stają się przedmiotem pogłębionej debaty na forum unijnym – dodał.

Widoczne jest także złagodzenie stanowiska na linii Komisja Europejska – Polska – zauważa Paweł Rabiej z Nowoczesnej.

– Osiągnęliśmy tutaj pewien postęp, ale on jest dość iluzoryczny. Sądzę, że te przedstawione przez stronę Polską rozwiązania są rozwiązaniami niewystarczającymi. Nie mówię tutaj tylko o podejściu KE, ale przede wszystkim reformy sprawiedliwości w Polsce, bo nam powinno zależeć na tym, żeby sądy działały jak najlepiej – ocenia Paweł Rabiej.

Podczas szczytu pojawił się również wątek dotyczący Nord Stream II. Wicemarszałek  Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz’15 podkreśla, że jest on niebezpieczny dla Europy.

– Nord Stream II jest ewidentnie sprzeczny z interesami Polski i powinniśmy zrobić wszystko, żeby zbudować jak najszerszą koalicję – przede wszystkim w Europie, bo Stany Zjednoczone już nam sprzyjają – żeby zablokować to – mówi Stanisław Tyszka.

Budowa drugiej nitki może spowodować zamknięcie przesyłu przez Ukrainę, co zagrozi interesom strategicznym Polski. Nord Stream II uderza w suwerenność energetyczną państw bałtyckich – dodaje prof. Piotr Mickiewicz.

– Istnieje  tu możliwość zawarcia wspólnego stanowiska i stworzenia silnej koalicji państw bałtyckich, które będą potrafiły wpłynąć na polityków europejskich w celu zmiany stanowiska odnośnie postrzegania Nord Stream wyłącznie w kategoriach przedsięwzięcia biznesowego – tłumaczy politolog.

Jeszcze inną kwestią, równie ważną z perspektywy Unii, są amerykańskie cła ochronne na stal i aluminium. W ostatniej chwili prezydent USA Donald Trump wstrzymał ich zastosowanie wobec UE, na określony czas, aż do momentu wynegocjowania uzgodnień obejmujących całą wymianę handlową.

– Wiadomym jest, że Donald Trump chce mieć umocnioną gospodarkę i upodmiotowioną w swojej ojczyźnie, a nie zależną od tego eksportu z Chin, ze świata zewnętrznego, bo to niszczy klasę średnią, to niszczy miejsca pracy – wyjaśnia prof. Mieczysław Ryba, politolog.

Jednak może niszczyć także UE, w tym Niemcy – dodaje prof. Mieczysław Ryba. Dlatego ważny jest stały dialog z USA, by nie doszło w tym zakresie do wojny handlowej – podkreśla Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

– Nie jest to dobra sytuacja, jeśli zaczynamy wszczynać w świecie wojny handlowe – zaznacza.

Przed Unią coraz trudniejsze wyzwania, które będą testem jedności wspólnoty. Jak dotąd dominującą rolę odgrywają interesy poszczególnych krajów. Co powoduje, że jedność UE jest iluzoryczna.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl