Prezydent Andrzej Duda zakończył wizytę na Węgrzech

Prezydent Andrzej Duda zakończył dwudniową wizytę na Węgrzech, gdzie wziął udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej.

To już dwunaste spotkanie prezydentów Polski i Węgier z okazji Dnia Przyjaźni polsko-węgierskiej. Dzień ten obchodzony jest od 2007 roku naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech. W tym roku oficjalne uroczystości odbyły się w położonym około 100 km na południowy-zachód od Budapesztu Veszprem nad jeziorem Balaton.

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza święta w Katedrze św. Michała w Veszprem. Podczas Eucharystii homilię wygłosił ks. abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 – Jeśli przyjaźń ma być wierna i szczera, wymaga wyrzeczeń, prawości, wzajemnych, szlachetnych i godziwych przysług. Od przyjaciela oczekuje się w sposób szczególny gotowości do poświęcenia – mówił podczas homilii ks. abp Stanisław Gądecki.

Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej to także okazja do wspólnych rozmów. Prezydenci Polski i Węgier podczas wczorajszego spotkania rozmawiali między innymi na temat ważnej dla tej części Europy budowy drogi S3 oraz trasy Via Carpatia.

– Połączymy w ten sposób państwa bałtyckie przez Polskę ze Słowacją, dalej z Węgrami i na południe. To jest właśnie to, o co chodzi dla rozwoju naszych państw, dla rozwoju turystyki, możliwości biznesowych, także dla rozwoju zwykłych kontaktów między ludźmi – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Poruszono także kwestię bezpieczeństwa energetycznego oraz dywersyfikacji dostaw gazu. Prezydenci mówili także o szczycie NATO i planowanym na wrzesień spotkaniu prezydentów państw Trójmorza.

– Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób można sprawdzić rzeczywiste potrzeby, jak można byłoby stworzyć wspólny fundusz finansowy, dzięki któremu moglibyśmy rozpocząć inwestycje ważne dla wszystkich trzynastu członków Trójmorza – zaznaczył prezydent Węgier Janos Ader.

Jak zauważył szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, rozmowy polityczne pokazały, że sieć współpracy polsko-węgierskiej „od społecznej, kulturalnej, przez samorządową, po tę polityczną na najwyższym szczeblu” jest bardzo „gęsta”. To szczególna więź, która jest nadal żywa.

– Ilość organizacji międzynarodowych, w których Polska uczestniczy wspólnie z Węgrami, ilość tegorocznych spotkań, które już są zaplanowane między prezydentami Polski i Węgier w różnych formatach czy to wschodniej flanki NATO czy Trójmorza, Wyszehradu i wszystkich tych formatów, gdzie uczestniczą nasze dwa państwa – wskazał minister Krzysztof Szczerski.

W przyszłym roku Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej będzie obchodzony w Kielcach.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl